Gürcistan Irak'a yeni birlikler gönderiyor

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Gürcistan Savunma Bakanı Irak'a Kasım ayı başında yeni birlikler göndereceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin Irak'ta yürüttüğü operasyona 300 askeri ile Gürcistan da katılmıştı. Koalisyon güçleri arasında yer alan Gürcistan 850 yeni askerini daha bölgeye sevk edecek.

NATO'ya grime konusunda istekli olan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ABD ile Gürcü ordusunun eğitimi ve NATO üyeliğine hazırlanması için de ortak projeler yürütüyor. Bugüne kadar bin 500 Gürcü askerinin eğitimini sağlayan ABD, 2 bin 500 askeri daha eğitecek.

Rusya, yakın komşuları ve özellikle de Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin NATO üyeliğine itirazını her fırsatta dile getiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun genişlemesini Rusya'nın politik, askeri ve ekonomik çıkarlarına zarar vereceğini açıkladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, askeri ve siyasi birlik olarak tanımladığı NATO'nun Rusya'nın hemen yanı başında yer alan ülkelere doğru genişlemesini bölgede devam eden sorunları daha da derinleştireceğini iddia etti.

NATO Baltık ülkelerinde Letonya, Litvanya ve Estonya'yı birliğe dahil ederek Rusya'nın aleyhine bir kazanım elde etmişti. Önümüzdeki yıllarda da Kafkas ülkelerinden Gürcistan'ın birliğe dahil edilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması kararlaştırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious