Gürcistan Lahey'de dava açtı

Gürcistan Lahey'de dava açtı.28351
  • Giriş : 12.08.2008 / 20:37:00

Gürcistan'ın, Rusya'ya karşı Uluslararası Adalet Divanı'nında "etnik temizlik" suçlamasıyla dava açtığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürcistan Güvenlik Konseyi Başkanı Kakha Lomania, Gürcistan'ın Hollanda'daki Büyükelçisi'nin, Rusya'nın, Gürcistan'da 1993 ila 2008 yılları arasında etnik temizlik yaptığı suçlamasıyla Gürcistan devleti adına Rusya devleti aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtığını söyledi

NATO'DAN ASKERİ YARDIM BEKLİYOR

Gürcistan'ın NATO'daki daimi temsilciliği, ittifaktan askeri destek talebinde bulunduklarını açıkladı.
İttifak üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi'nin, Gürcistan'ın daimi temsilcisi Revaz Beshidze'in de katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Gürcistan'ın NATO'dan bazı özel destek taleplerinde bulunduğunu bildirmiş, bu taleplerin ittifak tarafından süratle inceleneceğini ifade etmişti.

Gürcistan Daimi Temsilciliği, NATO'dan askeri yardım istediklerini belirtirken ayrıntılı bilgi vermedi ve Rus saldırılarında hasar gören radar sistemlerinin onarılması ile yenilenmesinin de söz konusu olduğunu söylemekle yetindi.

Taleplerine en kısa zamanda yanıt beklediklerini belirten Gürcistan temsilciliği, tüm olasılıkların ele alındığını, İttifak'ın askeri birimleri ile birlikte çalışmalara devam edildiğini duyurdu.

Gürcistan Büyükelçisi, NATO üyelerinin kendileri ile dayanışma içinde olduğunu ancak Gürcistan'ın NATO'ya katılımı konusunda uzlaşma sağlayamadıklarının görüldüğünü ifade etti.

Büyükelçi, NATO müttefiklerinin, Gürcistan'ın katılım adaylığını ertelemelerini "Rusya"ya yeşil ışık yakan büyük bir hata" olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*