Gürcistan - Rusya gerginliği sürüyor

Gürcistan - Rusya gerginliği sürüyor.18154
  • Giriş : 02.05.2008 / 16:55:00

Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgelerden sorumlu Devlet Bakanı Yakobaşvili, Rusya'nın tek yanlı bağımsızlık ilan eden Abhazya'daki sorunlu bölgeye gönderdiği askeri birliklerin sayısının tam olarak tespit edilebilmesi için BM'ye başvurduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yakobaşvili gazetecilere yaptığı açıklamada, BM'den bölgeye getirilen ek askeri birliklerin ve teçhizatın sayısının tam olarak tespit edilmesini istediklerini ifade etti.

Abhazya'ya, 6 bin Rus askerinin girdiği iddialarının asılsız olduğunu kaydeden Yakobaşvili, bölgeye en fazla 700 askerin sevk edildiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Bu arada, Abhazya'daki Gürcülerin yoğun olarak yaşadığı Gali bölgesinde kimliği bilinmeyen kişilerce ateş açıldığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Gürcü ajansları, Gali bölgesindeki halkın, Rus barış güçlerine ait ağır teçhizatın yoğun şekilde yerleşim yerlerine konuşlandırılmasından dolayı ciddi tedirginlik yaşadığını duyurdu.

Rusya, bölgedeki gerginliğin tırmanması ve Gürcü birliklerinin sınıra yakın yerlere sevk edilmesinden dolayı Abhazya'daki barış gücü askerlerinin sayısını arttırma kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious