Gürcistan sandığa gidiyor

Gürcistan sandığa gidiyor.19095
  • Giriş : 19.03.2008 / 10:25:00

Gürcistan'da 5 Ocak'ta gerçekleşen olaylı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından parlamentonun yenilenmesi için de 21 Mayıs'ta sandığa gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özerk bölgeler Güney Osetya ve Abhazya sorunlarını görüşmek ve NATO üyeliği konusunda Washington'dan destek almak üzere ABD'ye giden Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili Parlamento seçimlerinin 26 Mayıs 'Bağımsızlık Günü' öncesi 21 Mayıs'ta yapılabileceğini açıkladı. Muhalefet binlerce kişinin katılımı ile gövde gösterilerine devam ederken, parlamento önünde açlık grevini sürdüren 70 protestocudan 12'si hastaneye kaldırıldı.

Batı yanlısı Kadife devrim lideri Saakaşvili, 5 Ocak'ta yapılan erken başkanlık seçimlerinde yüzde 53 oy alarak ilk turda seçilmeyi başarmıştı. Kasım ayında muhalefet sokaklara dökülerek Saakaşvili'nin istifa etmesini, seçimlerin erkene alınmasını ve Parlamento seçimlerinin de 2008 bahar ayında yapılmasını istemişti. Olağanüstü hal ilan edilen ülkede, polis göstericilere müdahale etmiş ve muhalefetin topladığı büyük kalabalıklar dağıtılmıştı. Seçimlerden sonra da sonuçları kabul etmeyen muhalefet partileri başkanlık seçimlerinin yenilenmesi için protesto gösterilerine devam ediyor.

New York'da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Saakaşvili, "Özerk bölgeler Abhazya ve Güney Osetya için yeni bir teklif hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta içeriğini açıklayacağız." dedi. Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından Rusya'nın desteğini alan özerk bölgeler BM başta olmak üzere AB ve Rusya'dan bağımsızlıklarının tanınması için başvuruda bulunmuştu. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma ilk aşamada bölgelere yönelik ekonomik yaptırımları kaldırırken, siyasi temsilcilik açılması ve güvenlik alanında daha sıkı işbirliğine gidilmesini kararlaştırmıştı.

Gürcistan için önemli bir takvimde 2-4 Nisan'da Bükreş'te yapılacak NATO zirvesi. Ülkenin toprak bütünlüğünün ancak NATO üyeliği ile gerçekleşebileceğine inanan Tiflis'e rağmen Rusya NATO üyesi olması durumunda Gürcistan'ın bölünebileceği tehdidinde bulundu. Karadeniz'deki askeri varlığını kaybetmek istemeyen Moskova'nın bu durumda Abhazya ve Güney Osetya özerk bölgelerinin bağımsızlıklarını tanıyabileceği kaydediliyor. 5 Ocak'ta gerçekleşen referandumda halkın yüzde 72,5'i NATO üyeliğini desteklemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious