Gürcistan -Türkiye gazda anlaştı

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Gürcistan, Türkiye'nin Şahdenizi'nden alacağı doğalgazın 800 milyon metreküpünü almak konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gürcistan Enerji Bakanı Nika Gilauri dün gazetecilere yaptığı açıklamada, konuyla ilgili anlaşmanın imzalandığını söyledi. Gaz ihtiyacının önemli bir bölümünü Rus doğalgaz tekeli Gazprom'dan alan Gürcistan bir süredir arz kaynaklarını çeşitlendirmenin arayışı içindeydi. Gazprom, Gürcistan ile yaşadığı fiyat uyuşmazlığı nedeniyle verdiği gazı keseceği tehdidinde bulunmuş ancak taraflar 1000 metreküp için 235 dolarlık bir fiyat üzerinde anlaşmaya varmışlardı. Gürcistan'ın önümüzdeki yılki doğalgaz ihtiyacının 1.8 milyar metreküp olacağı tahmin ediliyor. Gilauri, "Türkiye ile önümüzdeki yıl Azerbaycan'daki Şahdenizi'ndeki payının 800 milyon metrekübünün alınması konusunda uzlaşmaya varıldı ve anlaşma imzalandı" dedi. Ancak Gilauri, Türkiye'ye ne kadarlık bir ödeme yapılacağı bilgisini vermedi. İngiliz enerji devi BP ve Norveçli Statoil tarafından işletilen Şahdenizi'nden Türkiye'nin önümüzdeki yıl 5 milyar metreküp gaz alması bekleniyor. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin cuma günü tamamlanan 3 günlük Türkiye gezisi sırasında bu konuyla ilgili yapılan görüşmelerden sonuç alınamamıştı. Konuyla ilgili olarak Türk, Gürcü ve Azeri enerji bakanları bu hafta içinde bir araya gelecekler.

Bugüne kadar doğalgaz ihtiyacının tümünü Rusya'dan karşılayan Gürcistan, bir tek bu yıl ocak ayında boru hatlarında yaşanan arıza nedeniyle geçici bir süre için İran doğalgazına yönelmişti. Rusya ve Gürcistan arasındaki ilişkiler, bu yıl eylül ayında kopma noktasına geldi. Gürcistan'ın 4 Rus subayını casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklamasının ardından Rusya da bu ülkeye hava, kara ve posta hizmetlerinde abluka uygulama kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious