Gürcistan'a ABD'den destek

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Rus yanlısı ayrılıkçı bölgelerin fiili bağımsızlıklarını resmileştirme çabaları nedeniyle sıkıntı yaşayan Gürcistan'a ABD'den destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gürcistan Başbakanı Zurab Noğaydeli, ABD'ye düzenlediği resmî ziyaret kapsamında dün ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü. Görüşmede ABD-Gürcistan ortak çalışma planı ve Gürcistan'ın Rusya ile ilişkileri ele alındı.

ABD-Gürcistan ortak çalışma planı çerçevesinde bölgesel enerji güvenliği ve demokratik reformlar üzerinde duruldu. Rice, Rusya parlamentosunun Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya'daki referandumları destekleyici kararlarını eleştirdi.

Rice, Gürcistan'ın stratejik olarak önemli bir ülke olduğu üzerinde durarak: "ABD, Gürcistan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemektedir dedi. Rice daha sonra, Güney Osetya ve Abhazya ile olan problemlerin barışçı yolla çözüme kavuşturulması gerektiğini açıkladı.

Öte yandan Rus Kommersant gazetesi, Güney Osetya ve Abhazya sorunlarının çözümü için Moskova tarafından bir teklif hazırlandığını duyurdu. Gazetenin internet sitesinde yer alan haberde, Moskova'nın bu bölgelerin fiili bağımsızlıklarının Gürcistan tarafından kabul edilmesini, bunun karşılğında resmî olarak Tiflis'e bağlı olduklarının tescil edilmesini teklif edecek.

Rusya hükümetinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious