Gürcistan'a verdiği gazı kesecek

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Rusya Enerji Devi Gazprom anlaşmaya varılamaması durumunda Gürcistan'a verdiği doğal gazı kesebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Medevedev düzenlediği basın toplantısında artık eski Sovyet ülkelerinin süspansiye edilmesine devam edilemeyeceğini söyledi. Gazprom Başkanı Gürcistan, Ukrayna, Belarus ve Moldova dahil olmak üzere tüm eski Sovyet ülkelerine verilen doğalgaz fiyatının Avrupa ülkelerine verilen 230 dolar ortalamasına getirileceği uyarısında bulundu.

Medvedev Gürcistan'ın doğalgaz karşılığında ödemesi gereken rakamın bir kısım malla yapabileceğini, bu konunun Gürcistan Dışişleri Bakanı Gela Bezhuaşvili'nin Moskova ziyaretinde de görüşüldüğünü söyledi. Bezhuaşvili Gürcistan'a teklif edilen rakamın politik olduğunu açıklamış, Rusya'nın kendilerine daha düşük fiyattan doğal gazı vermesi gerektiğini söylemişti.

Medvedev toplantıda Gürcistan'a önerilen 230 dolarlık rakamın değişmesinin mümkün olmadığını belirterek, gerekirse doğal gazı keseriz dedi. Başkan, "Biz kendilerine uzun zaman önce 2007 için bin metreküplük doğalgazın fiyatını 110 dolardan 230 dolara çıkaracağımızı bildirmiştik." hatırlatmasını yaptı.

Gürcistan'ın Rus komutanları casusluk suçu ile tutuklaması ve sonrasında Rusya'nın Gürcistan'a ulaşım yollarını kapaması ve ekonomik yaptırımlar uygulaması ile devam eden iki ülke arasındaki gerginlik Gazprom'un doğal gaz fiyatlarında iki kattan fazla artış teklif etmesi ile doğal gaz krizine dönüştü.

Ukrayna'nın 2007'de sorunu yok

Ukrayna'nın 2007 yılı için tüm doğalgaz ihtiyacının karşılanacağını da belirten Medvedev, "Rusya Ukrayna'ya önümüzdeki yıl 55 milyar metreküp doğal gaz sevkedecektir. Bu hacim de Ukrayna'nın tüm ihtiyacına cevap verecek kapasitededir. Daha fazla talep olursa bu konuyu da görüşmeye hazırız." dedi. Ukrayna Gazprom'la yaptığı anlaşma çerçevesinde Orta Asya'dan alacağı 55 milyar metreküplük doğal gazın her bin metreküpü için Rusya'ya 130 dolar ödeyecek.

Sakhalin-2'ye ortak olacak

Medevedev Sakhalin-2 bölgesinde yatırımlara ortak olmak için hazır olduklarını da belirterek iki sorunun müzakereye açık olduğunu söyledi. Projenin maliyet hesaplarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve çevre konusunda devam eden mahkemelerin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması durumunda Gazprom'un da konsorsiyuma dahil olabileceğini söyledi. Çevreye zarar verdiği gerekçesi ile Sakhalin-2 bölgesinde Shell ve iki Japon firmasının yatırımları durdurulmuştu.

1994 yılından itibaren devam eden, 22 milyar dolarlık dev projenin yüzde 55'ine Shell, yüzde 25'ine Japon enerji şirketi Mitsui ve yüzde 20'sine de yine Japon şirketi Mitsubishi sahip. Gazprom konsorsiyuma yüzde 25'lik ortaklıkla dahil olmak istiyor. Sakhalin-2 bölgesinde 1,1 milyar varil petrol ve 500 milyar metreküp doğal gaz olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious