Gürcistan'da BM gözetimi bitişine tepki

Gürcistan'da BM gözetimi bitişine tepki.12454
  • Giriş : 16.06.2009 / 09:37:00

İlkin, Rusya'nın vetosu nedeniyle görev süresi uzatılamayan Gürcistan ile Abhazya arasındaki BM Gözlemci Gücü'nün (UNOMIG) görevinin sona ermesini talihsizlik olarak lorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Rusya'nın vetosu nedeniyle görev süresi uzatılamayan Gürcistan ile Abhazya arasındaki BM Gözlemci Gücü'nün (UNOMIG) görevinin sona ermesiyle ilgili, ''Türkiye tabiatıyla BM Gözlemci Gücü'nün devamını isterdi'' dedi.

Büyükelçi İlkin, BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) BM Gözlemci Gücü'nün (UNOMIG) görev süresinin Rusya'nın vetosu nedeniyle 2 haftalığına uzatılamadığı toplantıya dönem başkanı olarak başkanlık etti.

RUSYA BU KEZ FARKLI OLSUN İSTEDİ

AA muhabirine açıklamalarda bulunan İlkin, BM gücünün bölgede birtakım olayların çıkmasını önlediğini belirterek, geçen yaz yaşanan gelişmelerin ve Abhazya ile Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını ilan etmelerinin ardından BM Gücünün görev süresinin bugüne dek alınan BMGK kararlarıyla uzatıldığını anlattı. Daha önceki uzatma kararlarında Rusya da dahil BMGK'nın tüm üyelerinin bu kararları kabul ettiğini belirten İlkin, ancak bu sefer Rusya'nın bu uzatma kararının daha öncekilerden farklı olmasını istediğini belirtti.

İlkin, şöyle konuştu:

''İster istemez konu BM Gözlemci Gücü'nün görevine devam edip etmemesiyle irtibatlı olarak Gürcistan'ın toprak bütünlüğü-Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığı münakaşasına dönüştü. Rusya, durumun değiştiğini, iki bağımsız ülkenin Gürcistan toprakları üzerinde doğduğunu, o yüzden uzatma sürecinin bu gerçek durumu yansıtmasını ve yeni bir gücün oluşmasını istedi.''

Tartışmanın aslında gücün hangi şartlarda kalacağına kilitlendiğini anlatan İlkin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu karar tasarısına ''evet'' oyu veren ülkelerin ise tasarıda Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü gölge altında bırakacak formüllere sıcak bakmadıklarını anlattı.

Türkiye olarak taraflar arasındaki görüşmelerden bir sonuç çıkmasını istediklerini belirten İlkin, ''Biz görüşmelere taraf değiliz çünkü görüşmeler Gürcistan'ın dostları denilen grup içerisinde yapıldı'' dedi.

Bu grupta ABD, İngiltere, Fransa, Hırvatistan, Almanya ve Rusya'nın bulunduğunu söyleyen İlkin, bu grubun iki haftadır çalıştığını ve son ana dek kendi içinde bir çözüm aradığını anlattı.

İlkin, Rusya haricindeki grup üyelerinin çözüm bulamayınca kısa bir uzatma karar tasarısı hazırladığını ve Türkiye ile Avusturya'nın da bu tasarıya destek verdiğini söyledi.

TASARI HİÇ DEĞİLSE GÜNÜ KURTARACAKTI

Baki İlkin, şunları söyledi:

''Bu karar tasarısı hiç olmazsa gücü kurtaracaktı, 15 gün daha uzatacaktı, kopukluk olmayacaktı, belki bu 15 gün içerisinde çözüm imkanı doğacaktı fakat Rusya bunu kabul edemeyeceğini söyledi.

Türkiye, tabiatıyla BM Gözlemci Gücü'nün devamını isterdi. Bu, Gürcüler ile Abhazlar arasında bir nevi emniyet sübabıydı, bu sübap kalkıyor. İnşallah bu durum bölgede yeni olaylara yol açmaz. Şimdi önümüzdeki zamanda tekrar bu konuyu gündeme getirmek lazım, yeni bir gözlemci gücü oluşturmak lazım ama bu ne zaman olur, nasıl olur şu anda belli değil.''

Bir soru üzerine, AB İzleme Gücünün Abhazya-Gürcistan arasında değil Güney Osetya'da bulunduğunu belirten İlkin, ''AB de orada sonsuza dek kalamayacağını, BM giderse ne kadar kalacaklarını yeniden değerlendireceklerini söyledi'' diye konuştu.

-DİĞER TEPKİLER-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da karar tasarısının BMGK'da kabul edilmemesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, bu durumdan üzüntü duyduğunu belirterek, gücün görevlerini durdurması amacıyla gerekli talimatları vereceğini ve atılacak acil adımları, alınacak önlemleri belirleyeceklerini söyledi.

Ban, açıklamasında, misyonda kuruluş tarihi olan 1993 yılından bu yana görev alan tüm personele ve katkıda bulunan ülkelere teşekkür etti ve görevinin başında hayatlarını kaybedenleri bir kez daha saygıyla andıklarını ifade etti.

Karar tasarısına destek veren batılı ülkelerin temsilcileri ise basına yaptıkları açıklamalarda esas konulardan birinin Gürcistan'ın toprak bütünlüğü olduğunu belirterek, bundan taviz vermeyeceklerini söyledi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin ise basına yaptığı açıklamalarda, Rusya ve Abhazya'nın aslında gözlemci gücün bölgede kalmasından yana olduğunu ancak konunun ''siyasallaştırıldığını'' ileri sürdü. Çurkin, Abhazların da gelip BMGK'da görüşlerini dile getirmelerini istediklerini anlattı.

Gürcistan'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Alexander Lomaia da sonuçtan büyük bir üzüntü duyduklarını belirtti ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanıyan tüm ülkelere teşekkür etti. Gürcistan'ın, başta AB olmak üzere tüm bu ülkelerle ve AB gözlemci gücüyle iş birliği yapacağını belirten Lomaia, ''Gürcistan'daki BM misyonunun faaliyetlerinin tek bir ülkenin vetosuyla sona ermek zorunda kalması, bizim için büyük bir eseftir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*