Gürcistan'da gösteriler devam ediyor

Gürcistan'da gösteriler devam ediyor.19095
  • Giriş : 21.04.2009 / 22:32:00

Muhalifler Saakaşvili istifa edinceye kadar gösterileri sürdüreceklerini yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, Parlamento binasının önünde toplanan binlerce kişiye hitap eden muhalefet liderleri, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili istifa edinceye kadar gösterileri sürdüreceklerini yineledi.

Muhalefet hareketinin önemli isimlerinden Levan Gaçeçiladze, hükümet üstündeki baskıları artırmak için kendi yaptıkları ve sembol olarak kullandıkları maket hücreleri şehrin her tarafına yerleştireceklerini ve bugünden itibaren bir "hücre kent" inşa edeceklerini söyledi.

Gaçeçiladze, kentin önemli merkezlerinden Özgürlük Meydanı ile Parlamento arasındaki ana yolu hücrelerle kaplayacaklarını ve bu "hücre kentin" Saakaşvili istifa edinceye kadar yerinde kalacağını belirtti.

Muhalefetin sembol olarak kullandığı hücreler, Saakaşvili'ye karşı yürütülen kampanyanın ünlü isimlerinden, Levan Gaçeçiladze'nin kardeşi şarkıcı Giorgi Gaçeçiladze'nin "tek kişilik" eylemine gönderme yapıyor. Giorgi Gaçeçiladze, bir televizyon stüdyosunda kurulan ve Ocak ayından beri kendisini "hapsettiği" hücrenin içinde sunduğu programla muhalefete destek veriyor.

Saakaşvili istifa edinceye kadar dışarı çıkmayacağını açıklayan Giorgi Gaçeçiladze, bugün "hücresinden" kısa süreliğine ayrılarak göstericilere seslendi. Gaçeçiladze, "Gürcülerin bu kabusunun yakın zamanda, birkaç gün içinde sona ereceğine ve hayal ettikleri dönemin başlayacağına eminim" dedi.

Gürcistan Birliği lideri Irakli Alasania ise "geri adım atmalarının imkansız olduğunu, bir amaçlarının olduğunu" belirtti. Alasania, planlarında "barışçıl ve yasalara uygun değişiklikler yaparak bu hareketi bütün Gürcistan'a yayacaklarını, böylece yakında zafere ulaşacaklarını" kaydetti.

Liderler, muhalefet destekçilerinin ülkenin diğer merkezlerinde çalışmalara başladıklarını ve oradaki insanları da bir-iki gün içinde başkente getireceklerini söyledi.

Tiflis'te 9 Nisanda başlayan gösterilere, Paskalya nedeniyle ara verilmişti. Görev süresi 2013'de dolacak olan Saakaşvili, gösteriler başladığından beri yaptığı farklı açıklamalarda istifa etmeyeceğini yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*