Gürcistan'da muhalefet 1 aydır sokakta

Gürcistan'da muhalefet 1 aydır sokakta.19336
  • Giriş : 09.05.2009 / 22:35:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin istifasını isteyen muhalefetin, ülkede 9 Nisan'da başlattığı gösteriler 1 ayı geride bırakırken bugünkü mitinge 10 binden fazla kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haftalardır trafiğe kapalı tutulan Rustaveli Caddesi'nde toplanan binlerce kişiye seslenen muhalefet liderleri, Mihail Saakaşvili'nin kendileriyle ''koşulsuz ve kamuya açık bir görüşme'' yapması çağrılarını yinelediler.

Gürcistan Yolu Partisi lideri Salome Zurabişvili, ''Sorumuzun yanıtını bekliyoruz: Saakaşvili bizimle ne zaman ve nerede buluşacak?'' dedi. Ulusal Forum temsilcisi Gubaz Sanikidze de Gürcistan Parlamento Başkanı Davit Bakradze ile dün yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak, muhalefetin önemli bir adım attığını ve yetkililerden Saakaşvili ile görüşme istekleri konusunda yanıt beklediklerini söyledi.

Eski parlamento başkanı ve Demokratik Hareket-Bir Gürcistan Partisi lideri Nino Burcanadze ise mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını, Saakaşvili'nin istifa etmesi isteklerinden hiçbir koşulda vazgeçmeyeceklerini bildirdi. Cumhurbaşkanıyla buluşma tarihi ve yeri konusunda 1-2 gün içinde yanıt beklediklerini ifade eden Burcanadze ayrıca, ''Saakaşvili'nin kendileriyle görüşeceğine inanmadığını, çünkü bunun için gereken cesarete sahip olmadığını'' kaydetti.

Gürcistan Birliği lideri Irakli Alasania da dün Bakradze ile yaptıkları görüşmenin ''attıkları en cesur adımlarından biri olduğunu'', gösterilerin ''barışçıl ve programlı bir biçimde sürmesi gerektiğini'' dile getirdi.

9 Nisan'da düzenlenen ilk gösteriye 10 binlerce muhalefet destekçisi katılmıştı. Muhalefet birliği, yaklaşık 1 aydır parlamentonun bulunduğu Rustaveli Caddesi'nin büyük bölümünü ve Özgürlük Alanı'nı trafiğe kapalı tutuyor. Destekçilerden bir grup da parlamento önü, Özgürlük Alanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve devlet televizyonu önüne yerleştirilen ''hücreler'' içinde nöbet tutuyor.

6 Mayıs akşamı, gözaltına alınan 3 göstericinin serbest bırakılması için Digomi'deki Emniyet Müdürlüğü binasına yürüyen kalabalık grupla, binanın dış kapısında bekleyen güvenlik güçleri arasında arbede çıkmış, aralarında parti liderlerinin de bulunduğu 30 gösterici ile 6 polis yaralanmıştı. Güvenlik güçleriyle muhalefet destekçilerinin, gösteriler nedeniyle ilk kez karşı karşıya gelmesinin ardından, parlamento önünde düzenlenen gösterilere katılım yeniden arttı.

Saakaşvili ile kamuya açık bir görüşme yapmak ve ''istifasıyla ilgili süreci belirlemek'' isteyen muhalefet birliği, kimi parti liderlerinin sonuç alınamayacağı gerekçesiyle destek vermemelerine karşın Saakaşvili ile masaya oturulması için dün Bakradze ile ''hazırlık toplantısı'' yapmayı kabul etmişti. Bakradze, sonuçsuz kalan toplantının ardından yaptığı açıklamada, demokratik reformlar konusundaki önerilerini sunduklarını, ancak muhalefetin bu konuları konuşmak istemediğini söylemişti.

Muhalefetle hükümet temsilcileri arasında ikinci görüşmenin ne zaman yapılacağı henüz belli olmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*