Gürcistan'da Saakaşvili'ye istifa çağrısı

Gürcistan'da Saakaşvili'ye istifa çağrısı.11781
  • Giriş : 24.03.2008 / 23:42:00

Gürcistan'da birleşik muhalefet hareketinin hükümeti protesto etmek amacıyla düzenlediği gösteride Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin istifası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlamento önünde toplanan 5 bin kadar gösterici, hükümet aleyhinde sloganlar atarken, Saakaşvili ve Parlamento Başkanı Nino Burcanadze'nin biran önce görevini bırakmasını talep etti.

Muhalefet liderleri de gösteride yaptıkları konuşmalarda, hükümete sert eleştiriler yönelttiler ve muhalefetin bugüne kadar olan taleplerinin yerine getirilmesinde kararlı olduklarını belirttiler.

Gösteride ayrıca, muhalif yayınları ile bilinen İmedi televizyon kanalının, geçirdiği kalp krizi sonucu ölen işadamı Badri Patarkaçişvili'nin ailesine verilmesi ve televizyon yayınlarının yeniden başlamasına olanak sağlanması istendi.

Bu arada, parlamento önünde kurulan çadırlarda aralarında muhalefet liderlerinin de yer aldığı 60 muhalefet üyesinin, 16'ncı güne girilen açlık grevini sürdürdüğü bildirildi.

Birleşik muhalefet sözcüsü Ketino Cohadze, muhalefet liderlerinden Koba Davitaşvili, Zviad Dzidziguri ve Gia Tortladze'nin sağlık durumlarının giderek kötüleştiğini, ancak açlık grevine devam ettiklerini kaydetti.

Cohadze, bugüne kadar açlık grevinde bulunan çok sayıda kişinin de sağlık durumlarının kötüleşmesi yüzünden eylemlerine son vererek hastanede tedavi gördüklerini ifade etti.

Muhalefet partileri, özellikle 5 Ocak'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious