Gürcistan'daki siviller için acil çağrı

Gürcistan'daki siviller için acil çağrı.4331
  • Giriş : 05.09.2008 / 20:47:00

Avrupa Konseyi insan hakları temsilcisi, Gürcistan'da çatışmanın yaşandığı bölgelerde sivilleri, "insani bir felaketle" yüzleşmekten korumak için acil eyleme ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hammarberg, Strasburg'da yaptığı açıklamada, Güney Osetya'daki ve bölgenin güneyinde Rus güçlerinin bulunduğu Thsinvali ile Karaleti arasındaki tampon bölgedeki kanunsuzluğun dikkate değer bir sorun olduğunu ifade ederek, "fiziksel saldırı, evlerin yağlanmasının tamamen durması ve bu tür suçlardan sorumlu olan kişilerin tutuklanması" gerektiğini kaydetti.

Gürcü güçlerini Güney Osetya'nın başkenti Thsinvali'de 7-8 Ağustosta sivillerin ölümünden sorumlu tutan, Güney Osetyalı milisleri Gürcü köylerini yağmalamakla suçlayan ve Rus güçlerinin saldırılarının, çok sayıda sivili Gori kentinden gitmeye zorladığını belirten Hammarberg, bölgedeki insani durumun düzeltilmesi için öncelikli olarak yapılması gerekenleri 6 başlıkta topladı.

Hammarberg, bu öncelikleri şöyle sıraladı:

''Evlerinden zorla ayrılan sivillerin geri dönüşü için güvenlik, evsiz kalanlara yardımı artırmak, mayın temizlenmesi, tampon bölgede durumun düzeltilmesi, mahkum değişimleri ve uluslararası gözlemcilerle yardım çalışanlarının bölgeye girişine izin verilmesi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*