Gürcistan'dan Rusya'ya tarihi teklif

  • Giriş : 24.02.2007 / 00:00:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rusya ile düşman olmalarını gerektirecek hiçbir temel sorun olmadığını ve tüm problemleri görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkent Tiflis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan Saakaşvili, Gürcistan'ın Rusya ile iyi komşuluk ilişkileri içinde bulunmak istediğini bu ülke ile her seviyede diyalog halinde olmaktan memnun olacaklarını kaydetti. Kadife Devrim lideri Rusya'dan ambargoların kaldırılarak iki tarafın da kazanacağı bir yola girilmesini talep etti.

Saakaşvili, Rusya'nın ülkesine ambargo uygulamaya devam ettiğini ve kendilerinin buna karşılık vermediklerini hatırlatarak, "Biz Rusya'ya ambargo uygulamayı düşünmedik. Başka ekonomik yaptırımları da değerlendirmedik. Herkesin anlaması gerekiyor ki ambargolar Gürcistan'a hiçbir şey sağlamadı. Bu durum karşılıklı kaybetmeyi hedefleyen olumsuz bir politika oldu." eleştirisini yaptı.

RUSYA DTÖ İÇİN TİFLİS'LE ANLAŞMAK ZORUNDA

Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği için devam eden müzakere takvimi yaklaşıyor. DTÖ üyeliği için 60 ülke ile müzakereleri tamamlaması gereken Rusya zorlu aşamalardan biri olan ABD ile müzakereleri Kasım 2006 APEC zirvesinde tamamlamıştı. Rusya son olarak da eski Sovyet ülkeleri Moldova ve Gürcistan'la ikili anlaşmaları tamamlayabilirse en geç 2007 sonunda DTÖ üyesi olabilecek.

Rusya DTÖ müzakereleri için 26 Şubat'ta Gürcü yetkililerle bir araya gelecek. Fırsatı değerlendirmek isteyen Tiflis yönetimi yaptırımların kaldırılması ile birlikte özerk bölgeler Abhazya ve Güney Osetya güvenlik noktalarında ki sorunların çözülmesini istiyor. 2008 yılında NATO üyeliğine hazırlanan Gürcistan, Rusya'dan ülkesinde bulunan tüm askeri varlıklarını çekmesini de talep ediyor.

Gürcistan, Rusya ile 2004 yılında müzakereleri tamamlamasına rağmen daha sonra anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. Tiflis 25 Ocak 2007'de yaptığı açıklamada da Moskova'nın Gürcistan'ın karşılığında tüm diğer taleplerinden vazgeçeceklerini söylemişti. Rusya ülke içindeki güvenlik noktaları ile ilgili konunun Dünya Ticaret Örgütü müzakerelerine dahil edilmesine karşı.

Tiflis casusluk yaptıkları gerekçesi ile Rus askeri yetkilileri tutuklamasının ardından Rusya- Gürcistan ilişkileri gergin bir döneme girmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hiç kimseye Rusya'ya karşı şantaj dilini kullanmasını tavsiye etmem diyerek Gürcistan'a karşı bir dizi yaptırımlar başlatmıştı. Gürcistan'ın yılbaşında Gazprom'un önerdiği doğalgaz fiyatına" evet"demesi ve Rusya'nın Tiflis büyükelçisini tekrar göreve göndermesinin ardından gelişmeye başladı. Rusya posta hizmetleri ve ulaşıma getirdiği ambargonun kaldırılmasını da görüşmeye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious