Gürcistan'ın özerk bölgeleri de Rusya'nın başkanını seçiyor

Gürcistan'ın özerk bölgeleri de Rusya'nın başkanını seçiyor .4331
  • Giriş : 02.03.2008 / 15:21:00

Gürcistan'ın özerk bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya'da Rusya pasaportu taşıyan halk Rusya'nın yani başkanını seçmek için sandığa gitti. Özerk bölgeler Gürcistan'dan ayrılarak Rusya Federasyonu ile birleşmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürcistan hükümetinin hukuk dışı ilan ettiği oy verme işlemi ile ilgili açıklamada bulunan Güney Osetya başbakanı Yuri Morozov, "Ben Güney Osetya'nın geleceği için oy verdim. Güney Osetya'nın bağımszılığı kısa sürede Rusya tarafından tanınacak. Ardından da biz Rusya'ya dahil olacağız" dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapsh Sokhumi de oyunu kullanırken bölgede halkın büyük çoğunluğunun Rusya pasaportu taşıdığı için sandığa gittiği belirtiliyor.

Bu oran Abhazya özerk bölgesi için ise yüzde 80. Özerk bölgelerde halkın sandığa rahatlıkla gidebilmesi için toplu taşıma araçları ücretsiz uygulamaya geçerken, sandığa giemeyecek yaşlılar da özel araçlarla seçim merkezlerine taşınıyor.

Gürcistan, bölgede Rusya vatandaşı olduğunu iddia eden halkın kaçak olarak yaşadıklarını ve Rusya'nın bu davranışının da egemenlik haklarına saygısızlık olarak gördüklerini kaydediyor. Gürcistan dışişleri bakanı da uluslararası hukuku ihlal eden Moskova'yı Gürcistan'ın egemenlik haklarına saygılı olmaya çağırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious