Gürcistan'ın teklifi ABD'yi mest etti

Gürcistan'ın teklifi ABD'yi mest etti.12506
  • Giriş : 14.03.2009 / 23:37:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze'nin, ülkede ABD üsleri kurulması yönündeki "çok cömert teklifine" minnettar olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Gürcistan'a gelen Bryza, ziyaretinin ikinci gününde düzenlediği basın toplantısında, ülkede ABD üsleri kurulması yönündeki teklife teşekkür etti ancak bu konunun iki ülke arasında henüz tartışılmadığını kaydetti.

Bryza, "Şu anda, aramızdaki stratejik ortaklık anlaşması uyarınca, Gürcistan'ın askeri stratejik politikasını yeniden oluşturması, askeri gücünü yeniden kurması ve NATO üyeliği için gereken kriterleri sağlamasına nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda görüşüyoruz" diye konuştu.

Bugün hükümet ve muhalefetten çok sayıda temsilciyle bir araya gelen Bryza, 2008 Ağustos ayında "işgal edilen" Gürcistan'ın, şimdi topraklarını kendi askerleriyle korumak için güvenlik politikasını yeniden kurmak ve geliştirmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Bryza ayrıca, muhalefetin nisan ayında düzenlemeyi planladığı gösterilerin, hükümet ile muhalefet arasında doğrudan diyalog yolunu açmasını umduğunu belirtti.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Vaşadze, geçen hafta yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın ABD üslerine ev sahipliği yapması konusunda henüz bir tartışma olmamasına rağmen, Washington'un böyle bir talebi olması durumunda buna hazır olduklarını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*