Gürcistan'la doğal gaz paylaşımı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Şahdeniz doğal gaz projesi kapsamında 2007'de üretilecek doğal gazın paylaşımı konusunda, Gürcistan tarafıyla yapılan görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Güler, Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol ile birlikte, UEA tarafından hazırlanan “World Energy Outlook 2006 (Dünya Enerji Görünümü 2006)” raporu konusunda açıklamalarda bulundu.

Güler, yaptığı konuşmada, hem Türkiye hem bölge ülkeleri hem de diğer dünya ülkelerinin, enerji konusunda çok önemli bir dönemeçten geçtiğini söyledi.

Arz güvenliği konusunun hiç bir şekilde ihmal edilmemesi gerektiğine işaret eden Bakan Güler, bu çerçevede Türkiye'nin bir “enerji koridoru, bir enerji terminali” olma noktasında kararlı adımlarının olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin de dahil olduğu uluslararası projelere değinen Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı projesinin başarıyla tamamlandığını ve şimdiye kadar 60 tankere yükleme yapıldığını, Şahdeniz
Projesinin ise bitmek üzere olduğunu ve buradan ilk doğal gazın yakın zamanda
alınacağını söyledi.

TÜRKMENBAŞI'NIN VEFATI

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın vefatından duyduğu üzüntüyü de dile getiren Enerji Bakanı, Türkmenistan'ın enerji denkleminde çok önemli bir noktada bulunduğunu vurguladı. Türkiye'nin enerji konusunda dışa bağımlılığını mümkün olduğu kadar azaltmaya yönelik politikalar geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Güler, burada yenilebilir enerji kaynaklarını faaliyete geçirmek, Enerji Verimliliği Yasasını çıkartmanın büyük önem taşıdığını söyledi. “Bütün yumurtaları aynı sepete koymak istemiyoruz” diyen Güler, bu noktada nükleer enerjinin de çeşitlilik açısından önemli olduğunu vurguladı.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Güler, Şahdeniz doğal gaz projesinden üretilmesi planlanan doğal gazın 2007 yılında yeniden paylaşımına yönelik sorular üzerine, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin gittiğini, fakat Gürcistan Enerji Bakanının hala Türkiye olduğunu hatırlattı.
Bakan Güler, “Gürcistan Enerji Bakanı ile bugün tekrar görüşeceğiz. Birlikte görüşerek bölgedeki sıkıntıyı çözmek istiyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious