Gürcistan'da kan dökülebilir!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk defa katıldığı AB liderler zirvesinde yaptığı konuşmada Avrupalı müşterilerine bağımlı olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Finlandiya’da düzenlenen AB gayrı resmî liderler zirvesinde yaptığı konuşmada Putin, Avrupa Birliği ile ilişkilerinde enerjinin birinci öncelikli gündemleri olduğunu söyledi. Moskova’nın Avrupa Enerji Anlaşması’nın karşısında olmadığını belirten Putin, bir kısım düzeltmelerin yapılması durumunda anlaşmayı imzalayabileceklerini söyledi. Rusya’nın anlaşmayı imzalaması durumunda Avrupalı ülkeler, Orta Asya doğalgazını Rusya’dan aldıkları fiyattan yüzde 50 daha ucuza alabilecekler.

Enerji işbirliğinin tahmin edilebilirlilik ve istikrar üzerine kurulması gerektiğini belirten Putin, "Rusya’nın piyasaya arz ettiğinden daha fazla doğalgaz tüketicisi olmasını istemesi doğaldır." dedi. Putin AB’nin toplam doğalgaz ihtiyacının yüzde 44’ünü Rusya’dan karşıladığını, Rusya’nın da doğalgaz müşterisinin yüzde 67’sinin AB ülkeleri olduğunu belirterek, "Rusya müşterilerinin kendilerine bağımlı olduğundan daha çok, müşterilerine bağımlıdır." diye konuştu .

Shtokman ve Sakhalin-II’ye savunma

Vladimir Putin, Rus enerji devi Gazprom’un AB’ye doğalgaz sevkıyatı sağlayacak ana rezervlerden biri olan Shtokman bölgesinde yabancı ortak olmadan yatırım kararının diğer bölgeler için geçerli olmadığını söyledi. Gazprom geçen hafta bölgede yatırım için başvuran Norveç Statoil ve Norsk Hydro, Fransız Total, ABD Chevron ve ConocoPhillips’in yeterli teklifte bulunmadıkları gerekçesi ile tek başına yatırım kararı aldığını açıklamıştı. Putin Avrupalı şirketlerin projeye işletme ve altyapı imkânları sunarak katılma imkanlarının olabileceğini belirtti.

Rusya’nın uzak doğusunda yer alan Sakhalin-II bölgesinde askıya alınan Shell’in yatırımları ile ilgili de açıklama yapan Putin, "Bölgede şirketin sadece çevreyle ilgili konularda anlaşmalara uymadığı ve çevreye zarar verdiği sorunu yok; aynı zamanda şirket maliyetlerin arttığı gerekçesi ile sürekli fiyat ayarlaması istemektedir. Bu da beklentileri karşılamamaktadır." savunmasını yaptı.

Gürcistan’da kan dökülebilir

Rusya ve Gürcistan arasındaki gelişmelere değinen Putin, "Gürcistan’daki gelişmeler kan dökmeye kadar gidebilir. Gürcistan yönetimi toprak bütünlüğünü silah kullanarak çözmekten yana ısrarlı." uyarısında bulundu.

Putin, Gürcistan yönetiminin Rusya ile ilişkileri normalleştirme çabası içinde görmediklerini, aksine gerginleştirmek için çabaladıklarını iddia etti. Gürcistan dört Rus subayını casusluk yaptıkları gerekçesi ile tutuklamasının ardından iki ülke ilişkileri gerginleşmiş, Rusya ekonomik baskıları artırarak ülke ile tüm ulaşım bağlantılarını kesmişti. Rusya’dan yaşayan 300’den fazla Gürcü’de göçmen yasasını ihlal ettikleri gerekçesi ile sınır dışı etmişti. Gürcistan tutukluları serbest bırakmasına rağmen Rusya, yaptırımlara devam ediyor.

Yabancı yatırım istiyoruz

Rusya’da yabancı yatırımlar ilgili de açıklamada bulunan Başkan Putin, "Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma yabancı yatırımlar için daha uygun ortam hazırlayacak bir kanun hazırlığı içinde. Yeni yasa Rus ekonomisine yatırımda bulunacak tüm şirketlere mülkiyet hakkını garanti altına almayı ve olumsuz şartların minimize edilmesini hedeflemektedir." dedi.

Rusya ve AB’nin ’Stratejik İşbirliği Anlaşması’ olarak bilinen ortak bir anlaşma imzalanması için çalışmalara başladıkları belirtiliyor. Yeni anlaşma metni, -iki taraf uzlaşırsa- gelecek yıl sona erecek İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması’nın yerine geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious