Gürcüler çile yolunda

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Rusya'nın resmi oturum ve çalışma izinleri olmadığı gerekçesiyle sınırdışı ettiği Gürcüler, iki ülke arasında ulaşım yolarının hala kapalı olması nedeni ile Minsk, Bakü ya da Erivan üzerinden gitmek zorunda kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Togonidze'nin St. Petersburg'da yakalanarak Moskova'ya gönderildiği, oradan da Tiflis'e gönderilmek üzere gideceği bir başka noktayı beklemekte olduğu açıklandı.

Rusya Gürcistan arasında yaşanan casus krizi'nin ardından Rusya polisi son verilere göre sınırdışı edilecek 700 Gürcü vatandaşının daha olduğunu açıkladı. Bugüne sınırdışı edilen Gürcü sayısının 400'ü geçtiği bildiriliyor. Rusya sınırdışı edilen Gürcülerin büyük çoğunluğunun oturum ve resmi çalışma izinlerinin olmadığını belirtiyor.

Ailesi ile birlikte 11 yıldır Moskova'da yaşadığını ve çalıştığını belirten Gürcü vatandaşı Dachi Kvikvinia sınırdışı edilmesinden sonra Gürcistan'ın batısında bulunan Zugdidi şehrine yerleşmek zorunda kalmış. Erivan üzerinden Tiflis'e gitmek zorunda kalan Kvikvinia kendilerine gösterilen muameleden şikayetçi. Kvikvinia, "Rusya pasaportlarımıza 'sınırdışı edilmiştir' mührünü bastı. Erivan polisi sanki bizler cüzzamlıymışız gibi davranıyordu. Tüm bu olanları anlamakta zorlanıyorum." diyor.

Bakü üzerinden Tiflis'e ulaşmaya çalışan ve kaçak olarak çalıştığını kabul eden bir Gürcü de neden şimdi sınırdışı edildiğini soruyor. Rusya'dan sınırdışı edilen Maguli Legishvali, kendisini yakalayan görevlilerin on gün içinde Rusya'yı terk etmesini istediklerini, ve kendisine, 'Sen Gürcü'sün, Saakaşvili'n seni bekliyor. Acele et.' dediklerini söylüyor.

Kesin sayı bilinmemekle bir likte Rusya'da 400 binle bir milyon arasında, remi ya da kaçak Gürcü vatandaşı yaşıyor ve çalışıyor. Gürcistan Merkez Bankası'nın tahminlerine göre Rusya'da çalışan Gürcüler yaklaşık yıllık yarım milyar dolar Gürcistan'a para gönderiyor. Bu da Gürcistan ekonomisinin yüzde 15'ine tekabül ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious