Güreş meydanını siyaset alanına çevirdiler

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Kocayayla köyünde yapılan "Hüsrev Pehlivan" yağlı güreşlerinin yapıldığı meydan çok sayıda milletvekili aday adayının katılması ile siyaset alanına döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçimlere sayılı günler kala Çanakkale'de bulunan milletvekilleri ve yeni dönemde aday adayı olacak siyasiler kendilerini vatandaşlara göstermek için büyük çaba sarf etti. Güreş alanına gelen adaylar, cazgırlar ve çalgıcılar arasında sahanın her tarafını dolaşarak gövde gösterisi yaptı. Milletvekili adayları protokol tribününde yer bulmakta zorlandı.

Yoğun katılımın olduğu güreşlere katılan ve henüz milletvekili aday adaylığını açıklamayan eski bakanlardan Hamdi Üçpınarlar, siyasete tekrar döneceğinin işaretlerini verdi. Güreşi izlemeye katılan vatandaşları meydanda güreşen güreşçilerden çok güreş ağalığı için yarışan milletvekili aday adayları çekti. Ağalığı kazanmak isteyen AK Parti Çanakkale milletvekili aday adayı Dr. İsmail Temiz'in sık sık ağalık bedelini artırması ihalede heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. 10 bin YTL ile başlayan ağalığı açık artırmada 25 bin YTL veren Demokrat Parti aday adayı olan Zührü Uçar kazandı.

Siyasilerin damgasını vurduğu Kocayayla köyünde yapılan güreşleri izlemeye gelen 20 kişilik Çek Cumhuriyeti öğrencileri saha kenarına oturarak güreşçileri meraklı gözlerle izledi. Bu yıl ilki yapılan ve 158 güreşçinin katıldığı Hüsrev Pehlivan yağlı güreşlerinde başpehlivan ise Ekrem Yavuz oldu. Başaltında Süleyman Aykırı'nın birinci, Salim Donat'ın ikinci ve Tahir Yılmaz'ın üçüncü olduğu güreşlerde dereceye giren pehlivanlara ödülleri TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Çan Kaymakamı Ahmet Ümit, Çan Belediye Başkanı Ali Sarıbaş ve Eski Ağa Murat Köse tarafından verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious