Gürsel Tekin: "Erdoğan tribüne oynuyor"

Gürsel Tekin:
  • Giriş : 28.01.2008 / 17:56:00

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'le kongre ve Türkiye'nin gündemi hakkında yapılan röportaj.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RÖPORTAJ: Nur Akman

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin 26 Ocak Cumartesi günü yapılan CHP İstanbul 32. Olağan İl Kongresi’nde yeniden Başkan oldu.

Tekin'le hem kongreyi, hem de Türkiye'nin gündemini konuştuk. Tekin şunları söyledi:

ERDOĞAN TRİBÜNE OYNUYOR

Başbakan tabanına sürekli "Bekleyin! Emine ablanız da madur olmuştu!" diyor. Sayın Başbakan tribüne oynuyor? Bundan önce "Türbanın önünü Cumhurbaşkanı kesiyor" diyordu. Şimdi tabanı ona "Cumhurbaşkanı bizde, parlamento bizde, YÖK bizde... Neden bekliyoruz" diyor. Başbakan da biliyor ki MHP ile giriştiği türban çözümü Anayasa Mahkemesi'nden dönecek. Ama o tabanına "bakın ben uğraştım olmadı" diyecek


TEK ADAYLI KONGRE

MHP'de AKP'de tek aday oluyor, CHP'de tek aday olunca neden göze batıyor anlamış değilim. Delegasyonun yüzde 99'u sağolsun beni destekledi. Ama muhalefete alışmalıyız. Benim kongremde mesela muhalif Parti Meclis Üyeleri yarımşar saat konuştu. Ben İstanbul İl Başkanı olduğum müddetçe kavgaya izin vermeyeceğim. Kavga etmek isteyen varsa da onunla omuz omuza iktidara yürümek istiyorum. Enerjimizi kavgayla harcamak istemiyorum.

İLK KEZ ÇÖZÜMLER KONUŞTU

İlk kez bir kongre çözüm kongresine dönüştü. Trafikle, depremle, suyla ilgili tamamladığımız projelerimizi anlattık. Genelde kongrelerde eskiler eleştirilir. Ben bu kongrede kimseyi eleştirmedim, kötülemedim. Tamamen İstanbul'un sıkıntılarına odaklandım.

OKULDA TÜRBANLI, MEZUN OLUNCA BAŞI AÇIK MI OLACAK?

AB sorunu ne oldu? 10 milyon işsiz ne oldu? Güneydoğu perişan aç... Başbakan'ın öncelikli sorunu türban olmamalı. Bu sorunu kendileri yarattılar. Şimdi de çözüm diye saçmalıyorlar. Genç kız üniversiteye türbanla girecek, okuyacak. Savcı olunca, doktor olunca başını mı açacak? Olur mu öyle şey? Liselerde türbanı nasıl engelleyeceksin? Liseli "ben de takmak istiyorum" dediğinden "hayır" dersen bu insan hakkına aykırı.

MERKEZ BANKASI'YLA İŞ BANKASI BİR Mİ?

"Merkez Bankası neden taşınıyor" diye karşı çıkanlara "İş Bankası da taşındı" diyorlar. İş Bankası'yla Merkez Bankası bir mi? İş Bankası bir şirket. Para basmıyor. Sabancı neyse, İş Bankası da o. Yarın isterse Ardahan'a taşınır. Ama Merkez Bankası bu ülkesin parasını basıyor. Nasıl bu ikisi kıyaslanır? Merkez Bankası gelince onunla birlikte binlerce kişi de İstanbul'a gelecek. Var mı alt yapın, yolun?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious