Gürtuna, iktidardan şikayetçi

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Ali Müfit Gürtuna, "Türkeye'de iktidar ve muhalefetten kaynaklanan siyasi boşluklar var"dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Türkiye'de iktidar ve muhalefet alanında siyasi bir boşluk olduğunu söyledi.

Yeni parti kurma yolunda Turkuaz Hareketi'ni başlatan Ali Müfit Gürtuna, yurt gezisi kapsamında Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nu ziyaret etti. Ziyarette Canalioğlu'yla bir süre sohbet eden Gürtuna, iktidar boşluğunun yapmış olduğu tahribat gün geçtikçe ortaya çıktığını ve biran önce gelecekle ilgili hedeflere yönelik ciddi hazırlıkların yapılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de iktidardan kaynaklanan yönetim eksikliği nedeniyle yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle de ekibiyle birlikte gece gündüz durmadan çalıştıklarını belirten Gürtuna, "Türkiye, yer altı kaynakları, tarımı, sanayisi ve doğal kaynakları hatta parasıyla güçlü bir ülkedir. Tek eksiklik yönetim eksikliğidir. Bu anlamda Türkiye'de oluşturulan fikirlerin hayata geçirilmesi için ekibimizle yola çıktık." dedi.

Hükümetin halkın ürettiği fındığa cephe aldığını iddia eden Gürtuna şöyle konuştu: "Son zamanlarda tütünde yapılan tasfiye şimdi de fındıkta yapılıyor. Bu çok acı bir gerçektir. Bu ürün hem halkın geçim kaynağı, hem de ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan ihraç ürünüdür. Her yıl üretimi ve paralelinde ihracatı artırmamız gerekmektedir. Bir hükümetin yapması gereken bu. Hükümet fındık üreticisine cephe alıyor. Fındığın fiyatı düşürülerek halkımız uluslararası pazarda ezilmiştir. Bunun tek sorumlusu da hükümettir." Gürtuna konuşmasında, "Hükümet, 'Biz üreticimizin arkasındayız, ezdirmeyeceğiz.' diyebilseydi, bu ülke ekstradan 2 milyar dolar daha fazla ihracat yapacaktı. Hem vatandaşın cebine para girmiş olacaktı, hem de döviz sıkıntısı çektiğimiz şu günlerde ülkeye büyük bir döviz girdisi sağlayacaktık." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious