Gürtuna, işi pişkinliğe vurdu

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Ali Müfit Gürtuna, hakkında usulsüz ihale davası açılması istenen Taksim Meydanı düzenlemesi konusunda mevcut belediye yönetimini hedef gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turkuaz Hareketi adıyla yeni bir siyasi oluşum başlatan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Taksim Meydanı ile ilgili hakkında usulsüz ihale açılması istemine karşı, “dönemimde ihale usulüne uygun seyretti” diye kendini savundu ve “usulsüz olduğu iddia edilen keşif artışı mevcut yönetim tarafından yapılmıştır” diyerek, mevcut başkan Kadir Topbaş yönetimini işaret etti.

Gürtuna yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı Taksim Meydanı düzenleme çalışmalarıyla ilgili olarak ihale yasasına aykırılık iddiasıyla hakkında dava açılması istemi olduğuna ilişkin haberlerin yayınlandığını kaydetti.

Döneminde Taksim’e yapılması kararlaştırılan çalışmaların içerisinde süs ve gösteri havuzu projesinin de yer aldığını belirten Gürtuna, ancak yapılan incelemeler sonucu malzemenin yurt dışından getirilecek olmasının yapım maliyetini çok yükselteceği gerekçesiyle süs ve gösteri havuzu projesinden vazgeçtiklerini bildirdi. Bunun yerine daha zaruri olan işlerin yanı sıra yıllardır çalışmayan Taksim Gezi Parkı fıskiyesi ile akmayan fıskiyelerin onarımı ve ilavelerinin yapıldığını anlatarak şöyle dedi:

“Söz konusu projenin ihale ve yapım süreci, başkanlık dönemimizde tümüyle dönemin ihale yasasına uygun seyretmiştir. İhaleyi alan firma ise tanıdığım bir firma olmayıp, iş tamamen hukuki işleyiş çerçevesinde Belediye Encümeni ve yetkili kurullar tarafından Sayıştay onayı alınarak karara bağlanmıştır ve iş başlatılmıştır. Projenin yapım çalışması devam ederken iş, yeni belediye yönetimine devredilmiştir ve usulsüz olduğu iddia edilen keşif artışı, mevcut belediye yönetimi tarafından ikinci kez verilerek iş devam etmiştir.

Siyasi parti kurma teşebbüsümüzün tam arefesinde halka hizmet arzumuzun önünü kesme girişimleri olarak değerlendirdiğimiz bu tür yaklaşımları üzüntü ile karşılıyoruz. Türkiyemizde siyasi geleneğin artık değişmesi ve seviyesinin yükselmesi arzumuzu bir kez daha yineliyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious