Gürtuna; 'Hükümet inisiyatifi elinden kaçırmıştır'

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Parti kurma çalışmalarını hızlandıran ve en geç 2 ay ilerisinde partisini kuracağını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ali Müfit Gürtuna, hükümete yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da El Ruha Otel'de, kentteki bazı iş adamları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çiftçilerle bir araya gelen Gürtuna, yıllarca birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştığı Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın inisiyatifi elden kaçırdığını dile getirdi.

Gürtuna hükümeti eleştiren konuşmasını şöyle sürdürdü: "Askerle arayı aç. Üniversiteyle kavga et. Yargıya güvenmiyorum de. Bürokrasiye güvenmiyorum de. Halkın çok önemli bir kısmı hasım ilan edildi. Böyle bir hükümet, böyle bir devlet mantalitesi olmaz. Onun için de gitmiyor. Gitmediği sürece de sıkıntılar büyüyor. Sıkıntılar büyüdükçe sinirler geriliyor. Sayın başbakan diyor ki bir gün gelecek şunlar şunlar olacak. Öyle mi? Peki bir gün gelecek demokrasi gelecek diyor. Halk 368 milletvekilini size vermedi mi. Anayasayı bile değiştirme gücü vermedi mi Bırakın tek başına iktidarı. Peki bunca güce rağmen demokratik sistemin işlemesi içerisinde en azami gücü halk size vermesine rağmen halen çalıştıramıyorsanız, halka dönüp şikayet etmeye veya onunla bununla kavga etmeye hakkınız olamaz. Peki siz ne yapıyorsunuz, necisiniz denmez mi. Hükümetin Türkiye gündemini takip etme gücü kalmamıştır. İnisiyatifi kaçırmıştır."


GÜRTUNA'YA GÖRE TÜRKİYE'DEKİ BÜYÜME SANAL


Türkiye'nin halinin tefeciye düşmüş insanın hali gibi olduğunu söyleyen Gürtuna, vergi sistemini de post modern kölelik sistemi olarak değerlendirdi. Hükümetin ekonomideki gelişmelerle alakalı açıkladığı büyüme raporunu da eleştiren Gürtuna, büyümenin yalnızca evrak üzerinde sanal bir büyüme olduğunu ileri sürdü.

Hükümeti devletin resmi evraklarında oynama yapmakla suçlayan Gürtuna, "Üçer aylık periyotların da 4 ile 4,5 büyüme çıkartılar. Son üç ayda dördüncü çeyrekte bir anda ne oldu yüzde 10,6 büyümeye ulaştı. Nasıl oldu bu iş, gökten altın mı yağdı. Ne yağdı da büyüdü. O da yetmedi. Ondan önceki üç aylar yüzde 7 nokta küsura çıkarıldı. Tarım yüzde 5.6- 7'ye çıkarıldı. Ve Türkiye toplam 7.6 büyüdü. Şimdi soruyorum size, siz şimdi önünüze yazdınız. Ben şu kadar büyüdüm demeyle büyünüyor mu? Böyle bir şey yok. Biriniz çeki çıkardınız yüz trilyon yazdınız, şimdi siz ona yüz trilyon mu vermiş oldunuz. Çekin yoksa karşılığı. Ama bak ey vatandaş ben yüz trilyon veriyorum. Veriyorsun da çek veriyorsun. Karşılıksız. İşte bugünkü söylem sanal bir söylemden ibarettir. Karşılıksız çek gibi. Onun için vatandaş hep hayıflanıyor. Ya bende mi bir kusur var deyip hayıflanıyor." yorumunu yaptı.

Bir gazetecinin hükümeti ağır bir dille eleştiren Gürtuna'ya "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la uzun süre İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştınız. O zaman da Tayyip Bey'i eleştirir miydiniz, yoksa İstanbul'u da o zaman yönetemiyor muydu?" sorusuna "Biz yine arkadaşız. Bu ayrı bir şey." cevabını vermekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious