Gürtuna: Yeni bir sayfa açacağız

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Ali Müfit Gürtuna, "Türkiye'de her kesimi kucaklayacak bir parti kuracağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Turkuaz hareketi lideri Ali Müfit Gürtuna, Türkiye'de ciddi anlamda iktidar boşluğu bulunduğunu, başlattıkları, Turkuaz hareketinin Türk siyasetinde yeni bir sayfa açacağını söyledi.
Yeni parti kurma çalışmaları için il il dolaşan Gürtuna, Trabzon'da iki gün süren gezisinin ardından Zorlu Grand Otel'de kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de ciddi anlamda iktidar boşluğu olduğunu belirten Gürtuna, yaklaşık bir ay sonra kuracağı partinin izleyeceği yol hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de iktidar ve muhalefetten kaynaklanan siyaset anlayışı nedeniyle yeni bir siyasi oluşumun kaçınılmaz olduğunu, bu nedenle de kendilerini sorumlu hissettiğini ifade eden Gürtuna, "Türkiye, yer altı kaynakları, tarımı, sanayisi ve doğal kaynakları hatta parasıyla güçlü bir ülke konumundadır. Ama yönetim anlayışı yüzünden bu değerlerinden ciddi anlamda istifade edememektedir. Buradan hareketle Türkiye'de oluşturulan fikirlerin hayata geçirilmesi için geniş katılımlı bir ekiple yola çıktık." dedi.

Temel felsefelerinin üretime dayalı bir sistem olduğunu kaydeden Gürtuna şöyle konuştu: "Turkuaz hareketi, 4 temel hedeften hareketle yola çıktı. Üretim, bilgi, finans ve pazarlama. Bu temel değerler olmadan başarılı olmak mümkün değildir. Dünyanın gelişmiş ülkelerden birçok yerini gezdim. Bizim insanımızın o ülkelerin insanlarından hiçbir eksiği yok, fazlası var. Tek eksikliğimiz yönetimden kaynaklanan eksikliklerdir. İnsanımızın değerlerini ortaya çıkartacak bir sistemimiz yok. Kuracağımız parti de çok farklı insanlar olacak. Ama hepsi köprü vazifesi üstlenecek."

Bir gazetecinin; 'Türkiye'de yeni bir oluşum kurmak yerine neden birleşmiyorsunuz?' sorusuna da açıklık getiren Gürtuna, "Türkiye'de birleşecek bir çatı göremiyoruz. Şu anda söylediklerini yapacak siyasi bir hareket göremiyoruz. Keşke böyle bir çatı olsa da biz de dahil olsak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious