Güven-2006 Tatbikatı yarın başlıyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Başbakanlık tarafından yönetilecek Güven-2006 Milli Kriz Yönetim Tatbikatı 12-14 Aralık tarihleri arasında Milli Güvenlik Kurulu'nda gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tatbikat Koordinatörü Tuggeneral Tuncer Erinmezler, Milli Güvenlik Kurulu'nda düzenlenen toplantıda tatbikatla ilgili bilgi verdi. Erinmezler, terörizm, etnik çatışmalar, kitle imha silahlarının kontrolsüz olarak yayılması, yasa dışı göçler ve teknokolik tehditler gibi çok yönlü riskler ve "Asimetrik Tehditler" gündem oluşturmaya başladığını belirtti. Asimetrik tehditlerın hemen her türlü imkanı kullanarak tüm ülkeleri tehdit ettiği ve son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen can ve mal kayıpları ile sonuçlanan büyük çaplı afetler de ülkelerin ve uluslararası toplumun önemli tedbirler almasını gerektiren güvenlik sorunları olarak ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye'nin coğrafi konumu itibariyle Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar gibi bölgesel çatışma alanlarının ortasında bulunduğuna işaret eden Tuğgeneral Erinmezler, jeolojik özellikleri nedeniyle sık sık doğal affetlerle karşı karşıya kaldığını vurguladı. Son yıllarda maruz kalınan terörist faaliytler ve doğal afettelerin tahribaktı ve komşu ülkelerde yaşanan sıcak gelişmelerin yaşanmasının, ülke olarak etkin bir kriz yönetimine hazırlıklı olunması gerektiğine değindi.

Erinmezler, krizlerde reaksiyon süresini kısaltmanın, krizin lehe çevrilmesinin barış ortamında sağlanacak eğitim ve tatbikatların önemli rol oynadığını ifade etti.

Tuğgeneral Erinmezler, Güven-2006 Tatbikatı'nda, dış tehdit ve yaygın şiddet hareketlerinden kaynaklanan kriz ortamında, Türkiye'nin kriz yönetimi imkan ve kabileytlerinin geliştirilmesi ve idame ettirilmesine yönelik, milli kriz yönetimi usullerinin, tedbirlerinin ve düzenlenmelerinin eğitimin yapılmasını amaçladıklarını belirtti.

Erinmezler, tatbikat için belirledikleri temel hedefleri şöyle sıraladı:

"Dış tehdit ve yaygın şiddet hareketlerinden kaynaklanan tehdide karşı kriz yönetimi usul ve uygulamalarının etkinliğini denemek, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi, Genelkurmay Başkanlığı, Bakanlık Kriz Merkezleri ile il kriz merkezleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak ve bunları geliştirmek, Seferberlik ve savaş hazırlıkları planlarını denemek, Milli alarm sistemini çalıştırmak, Yüksek yoğunluklu bir kriz ortamında sivil-asker işbirliğini eğitimini yapmak, Biyolojik ve kimyasal tedbirlere ilişkin Türkiye'nin imkan ve kabileytini denemek, Kriz yönetiminde görev alacak personelle kriz yönetimine ilişkin son gelişmeler de dahil olmak üzere eğitim vermek, En alt seviyeye kadar muhabere sistemlerinin etkinliğini denemek. "

Erinmezler, 3 gün sürecek tatbikata Başbanlık, Genelkurmay Başkanlığı ile birlikte, 15 bakanlık, 17 kurum Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir ve Mersin illeri ve bu illerdeki garnizon komutanlıklarının tatbikata iştirak edeceğini kaydetti. Güven-2006 Tatbikatı'na Telekomünikasyon Kurumu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) ve Sermaye Piyasası Kurumu'nun (SPK) ilk kez davet edildiğini ifade eden Erinmezler, Tatbikatın Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mustafa Çetin tarafından sevk ve idare edileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious