Güven erozyonu moralle aşılmalı

Güven erozyonu moralle aşılmalı.12020
  • Giriş : 05.06.2008 / 14:31:00

Yıldırım, küresel kriz ve Türkiye’ye yansımaları ilgili daha önce yaptıkları uyarıların, Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesiyle yerine oturduğunu belirttti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım

Güven erozyonu moralle aşılmalı

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, küresel kriz ve Türkiye’ye yansımaları ilgili daha önce yaptıkları uyarıların, Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesiyle yerine oturduğunu belirterek, “Bu dalganın Türkiye’yi vuracağı açıkça belliydi. Ekonomi, psikolojik unsurlarına dikkat edilmesi gereken bir bilimdir. Piyasalarda uzun süredir bir güven bunalımı ve tedirginlik yaşanmaktaydı. MB’nin ve hükümetin, önce, “Türkiye dirençlidir” şeklinde piyasalara moral aşılamaya çalışıp, ardından enflasyon hedeflemesini neredeyse üç kata ulaşan bir rakama çıkarmaları, önümüzdeki dönemin hiç de iyi geçmeyeceği sinyalini vermiştir” dedi.

Uzunca bir süredir dünyada da enerji, gıda ve petrol başta olmak üzere hammadde fiyatlarında açıkça hissedilir bir artışın yaşandığını kaydeden Yıldırım, “Fiyatlar böylesine tırmanırken, enflasyon hedefinin de yerinde sabit olarak kalmasını beklemek, zaten yanlış bir tavırdı. Ama, revize edilen rakamların da, en azından yıl sonunda tek haneli çıkması yönünde, hükümetin çok radikal tedbirler almasını beklemekteyiz. Hükümet ekonomik paketiyle, Merkez Bankası da öngörüsüyle, dünyadan dalga dalga yayılan ateşin önüne geçmeyi başaramamışlardır. Hedef, yüzde 4-4.5’dan yüzde 10-11’e revize edilirken, önümüzdeki dönemde çok daha kötü şartlar da öngörülerek, tedbirler paketinin de ortaya konulması gerekmektedir. Ekonomiden sorumlu devlet bakanlarımızın acilen kamuoyunun önüne çıkıp, önümüzdeki dönemde alacakları tedbirleri açıklama zorunluluğu doğmuştur” diye konuştu.

Yeni enflasyon hedeflemesinin aynı zamanda hükümetin, yıl başında açıkladığı ekonomik istikrar paketindeki tüm öngörülerle ilgili bir “güven erozyonuna da” yol açtığına dikkat çeken Yıldırım, “Hiçbir sorun çaresiz değildir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de yeni hedefler ortaya koyup, piyasa aktörlerimizin canını acıtsa bile her türlü riski göğüslememiz gerekmektedir. Çünkü, önemli olan Türkiye’nin menfaatidir. Yaklaşık 5 senedir Türkiye’nin ekonomisini belli bir rotada istikrar görüntüsüne kavuşturan hükümetin, bu çerçevede piyasalara güven ve moral aşılayacak yeni bir tedbirler paketini ortaya koyacağını düşünüyoruz. Bugün, bu hedefleme çalışmasıyla bozulan piyasaların moralinin nasıl düzeltileceği bellidir. Yaşanan krizin boyutu küçüktür ama, psikolojik olarak hissedilmesi çok büyüktür. Piyasalar, merkezden ve merkezi hükümetten kendileri için moral ışığı olabilecek bir sinyal beklemektedirler. Türkiye, büyük ve ekonomisi güçlü bir ülkedir” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious