Güvendiren: 'İtibarımın iadesini istiyorum'

Güvendiren: 'İtibarımın iadesini istiyorum'.22587
  • Giriş : 27.09.2008 / 15:04:00
  • Güncelleme : 27.09.2008 / 15:14:07

"Aleyhimde tek bir delil yoktur" Askeri Yargıtay Üyesi Tanju Güvendiren: "İtibarımın iadesini istiyorum"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 'Ergenekon Terör Örgütü üyesi olmak' ve 'Örgüt adına faaliyette bulunmak' suçlamasıyla bu sabah tutuklanan Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Tanju Güvendiren, mahkemedeki savunmasında aleyhinde tek bir delil olmadığını öne sürdü. Güvendiren ayrıca, emekli olduktan sonra ticarete atıldığı ve aylık gelirinin 40 bin YTL olduğunu beyan etti.

“İtibarımın iadesini istiyorum”

Sorgusu sırasında önüne sadece telefon konuşmalarının konulduğunu ve hiçbir demokraside böyle bir delil yöntemi olmadığını savunan Tanju Güvendiren, mahkemede şunları söyledi: “Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Aleyhimde tek bir delil yoktur. İddialar, delilden yoksun ve dayanaksızdır. Uzun yıllar Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde hakimlik yaptım. Son olarak da, siyasete atılmak suretiyle Askeri Yargıtay üyeliğinden emekli oldum. Ticaretle uğraşmaya başladım ve başarılı oldum. Yukarıda belirttiğim gibi yüksek bir kazanç sağladım. Benim meslek yaşamım terör örgütleri ile mücadeleyle geçti. PKK ve Hizbullah terör örgütlerinin hedefi haline geldim. Örgütlerin nasıl çalıştığını bilirim. Böyle bir mesleki geçmişim ve halen mevcut ticari durumum ortayken, örgütle bağlantım söz konusu değildir. Hiçbir delile dayanmayan iddialar karşısında kendimi savunmakta acz içindeyim. Adımın bir harfinin bile, bu örgütle anılmasını zul kabul ediyorum. Bu olay sebebiyle itibarım zarar görmüştür. İtibarımın iadesini ve serbest bırakılmamı istiyorum.”

“45 saattir ayaktayız, halimiz kalmadı”

Tanju Güvendiren'in avukatı Şener Atılgan, sabaha karşı sona eren duruşma sebebiyle 45 saattir ayakta olduklarını ve artık savunma yapacak hallerinin kalmadığını söyledi. Gizlilik kararı nedeniyle hiçbir belge alamadıklarından savunma görevini yerine getiremediklerine dikkat çeken Atılgan, “Emniyette ve savcılıkta ifade alınması sırasında sorulan sorulardan edindiğimiz kanaatle savunma yapıyoruz. Bu kapsamda da, müvekkilimin iddia edilen örgüt ile irtibatlı olduğu hiçbir delil mevcut değildir. Tutuklamayı gerektirir bir neden yoktur. Serbest bırakılmasını ve uygun görülecek kontrol tedbirlerinin uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Tanju Güvendiren'in diğer avukatı Armağan Güner ise bu savunmaya ek olarak, şunları söyledi: “Müvekkilim Tuncay Özkan'ı gazeteci kimliği sebebiyle önceden tanımaktadır. Şener Eruygur ise, müvekkilimin Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde çalışırken, MSM Müsteşarı olması sebebiyle sicil amiriydi. O dönemden kalma aralarındaki irtibat devam etmektedir. Tuncay Özkan ve Şener Eruygur arasında ADD'nin (Atatürkçü Düşünce Derneği) yönetiminin oluşturulması sebebiyle çıkan anlaşmazlıkta müvekkilim aracı, uzlaştırıcı olmuştur. Bize delil olarak emniyette okunan telefon tutanaklarının

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*