Güvenlik değil ölüm bariyerleri

Güvenlik değil ölüm bariyerleri.12386
  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Üç yıl önce D-100 Karayolu’nda başlatılan yol genişletme çalışmaları yeni sorunları beraberinde getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İşaretler eski şerit üzerinde durduğu için yolun hangi yöne akacağını tespit etmek zorlaşıyor. Özellikle Cevizlibağ’da işaretleme yapılmadığı gibi asfaltlama çalışmasının da tamamlanmadan yolun açılması trafiğin sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşmasına yol açıyor. Giriş yapacağı kavşağı fark etmeden kaçıran sürücülerin geri manevraları da hem trafiği aksatıyor hem de kazalara davetiye çıkarıyor.

Birdenbire karşılarında bariyer bulan sürücüler için kaza kaçınılmaz hale geliyor.

Avcılar yönünden gelirken Merter’e giriş yapabilmek için sürücülerin Bakırköy sapağından girmesi gerekiyor. Yine Zeytinburnu girişi için de Merter’den yan yola sapmaları gerekiyor. Sefaköy’e giriş yapabilmek için Havalimanı kavşağından hemen sonra yan yola girmeleri gerekiyor. Bu da sapağı son anda fark eden sürücülerin birden şerit değiştirmesine ve arkadan gelen araçlar ile çarpışarak kaza yapmasına neden oluyor.

BİR GÜN AÇIK BİR GÜN KAPALI

Yine çalışmalar süresince sürücüler özellikle D-100 Karayolu üzerinden ilçelere nereden giriş yapacaklarını bilemez hale geldi. Bir gün açık tutulan girişler ertesi gün kapatılıyor.

Bu hatta son bir ay içinde bariyerlere çarpma sonucu 7 ölümlü ve yaralanmalı kaza meydana geldi.

KOYMAZSAK ÇUKURA DÜŞERLER

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan tedbirler açısından eksiklikler olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Son zamanlarda yol üzerindeki güvenlik tedbirlerini maksimum düzeyinde alıyoruz. Münferit kazalar olabilir, olmaz diye bir şey demiyorum. Kazada gün, saat, zamanla birlikte sürücünün durumu da çok önemli. Bariyer koymazsanız bu defa da sürücüler hızlı seyredip çukura ya da şantiye sahasına düşebilir.”

TOPKAPI-AVCILAR FACİA HATTI8.4.2006 Bakırköy’de bariyere çarpan otomobilde anne ile oğlu sıkıştı. Kurtarma rezaleti yaşandı.12 yaşındaki Eren Akpınar hayatını kaybetti


11.6.2006 Aynı hatta hız nedeniyle kontrolden çıkan otomobil bariyere çarptı. Otomobile saplanan bariyer bir kişinin bacağının kopmasına bir kişinin de ağır yaralanmasına neden oldu.


23.6.2006 Sefaköy’de, Neslihan Türk’ün (28) kullandığı otomobil, Atatürk Havalimanı kavşağında aşırı hızdan kontrolden çıkıp, bariyere çarptı. Kazada iki kişi yaralandı.


29.7.2006 Merter’de ehliyetsiz sürücünün yol ortasında bulunan bariyere çarpması sonucu meydana gelen kazada araçta bulunan 17 yaşındaki Osman Arslan öldü.


27.8 2006 Bahçelievler’de, önündeki aracı sollamak isteyen otomobil sürücüsü, bariyere çarptı. Kazada, 1’i ağır 2 kişi yaralandı.


10.11.2006 Topkapı- Avcılar istikametinde seyir halindeyken bariyer demirinin içinden geçen öğrenci servis minibüsü görenleri hayrete düşüren bir kazaya neden oldu. Kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.


7.12.2006 Bakırköy’de bir tankerden yola dökülen mazot nedeniyle kontrolden çıkarak bariyere çarpan servis mini-büsünde 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious