Güvenlik görevlisi 25 can kurtarıp kendni feda etti

Güvenlik görevlisi 25 can kurtarıp kendni feda etti.6153
  • Giriş : 21.08.2007 / 09:34:00

Halatların kopma noktasına geldiğini fark eden görevli hayatı pahasına facianın büyümesini önledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bodrum'dan İstanbul'a gelen "Deniz Cruise and Ferry Lines" isimli özel bir şirkete ait 564 yolcu kapasiteli 127,5 metre uzunluğundaki Ankara Feribotu, dün saat 11.30 sıralarında Sarayburnu'ndaki İDO'ya ait Avşa-Marmara İskelesi'ne yanaşarak 5 halatla iskele babalarına bağlandı. Daha sonra feribottaki yolcular gemiden indirilmeye başlandı. Her şey normal seyrinde devam ederken feribot aniden motorlarını çalıştırarak tam yol hareket etmeye başladı.

Bu esnada feribotu iskeleye bağlayan halatlar gerilerek kopma noktasına geldi. Bunu fark eden iskeledeki MET Grup'a bağlı çalışan güvenlik görevlisi Zekeriya Timur iskeledeki yolculara doğru yönelip bağırarak uyardı. Bir yandan da geminin hareket etmesi nedeniyle sandalda balık tutanları bağırırak uyarmaya başladı. Timur'un yolculardan hemen uzaklaşmalarını istediği sırada feribotu iskeleye bağlayan halat koparak bir kırbaç gibi savrulmaya başladı. Halat ilk olarak o an iskelede bulunan yolcu Çela Alfasa'nın bacağına çarparak, kırdı.

KENDİNİ KURTARAMADI
Bu sırada güvenlik görevlisi Zekeriya Timur (30) bacağına halat çarpan kadına yardım etmek için yanına doğru koştu. Ancak o anda kopan ikinci halat da ensesine çarparak yaşamını yitirmesine neden oldu. Halat ayrıca iskeledeki yolculardan V. U. (12) ile annesi Eliza U.'ın da yaralanmasına neden oldu. Yaralılardan Çela Alfasa (44) ve V. U. Özel Vatan Hastanesi'ne, Eliza U. da (71) ambulansla Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Kazada ağır yaralanan Alfasa'nın ameliyata alınarak kopma noktasına gelen bacağının dikildiği öğrenildi. Kazada bacağında derin bir kesik oluşan Çela Alfasa'nın kızları Mondo ve Vanessa annelerinin kopan halatla kanlar içinde yerde kaldığını görünce sinir krizi geçirdi. 25 yolcunun hayatını kurtaran 6 yıllık evli ve 5 yaşında bir çocuk babası olan güvenlik görevlisi Zekeriya Timur 6 ay önce MET Grup'ta işe başlamıştı.

KAPTAN GÖZALTINA ALINDI
Bu arada, halatı koptuğu için iskeleden uzaklaşan feribot, römorkörler tarafından tekrar iskeleye yanaştırılarak, yolcuların inmesi sağlandı. Bu kez görevliler, sürekli olarak halatlara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Feribotun birinci kaptanı Işık Koşal, ikinci kaptan Samet Torla ile birlikte 2 kaptan yardımcısı, makine dairesinde görevli 4 makine mühendisi ve 3 halat görevlisi ifadeleri alınmak üzere gözaltına alındı. Kaptan Koşal, "Gemiyi iskeleye güvenli bir şekilde yaklaştırıp, komutayı makine dairesine devrettim. Teknik bir arıza ya da hata olduğunu tahmin ediyorum" dedi. 11 kişi serbest bırakıldı.

Hayat kurtardı

* Yılmaz Korkusuz (Taksici): "Merdivenlerden ilk yolcunun inmesi sırasında gemi aniden hareket etti. Geminin bağlı bulunduğu halatlar koptu. Halat yerde bekleyen yolcuların üzerine giyotin gibi biçti. Bu sırada güvenlik görevlisi kendi hayatını tehlikeye atarak 20-25 kişinin hayatını kurtardı."

Panikle kaçtılar

* Özen Özkul (Yolcu): Bodrum'da bir hafta tatil yaptıktan sonra İstanbul'a döndük. Gemi halatlarını bağladıktan sonra motorlarını durdurdu. Kapıya yöneldik. Tam bu sırada motorlar çalışarak gemi hareket etmeğe başladı. Gemi yüklenince halatlar kopmaya başladı. Merdivenlerde inmek için bekleyen 15-20 kişinin geriye doğru kaçarak büyük panik yaşanmasına neden oldu. Ben aşağıda yaralanan yolcuları ve kanlar içindeki güvenlik görevlisini gördüm."

Teknik arıza olabilir

Aaralarında aynı geminin süvariliğini de yapmış kişiler de bulunan denizci dostlarımla görüştüm. Elimizde net bir bilgi yok. Ancak benzer olaylar daha önce yaşandığı için fikir yürütmek mümkün. İki ihtimal var: İhmal: Gemi bağlandıktan sonra kumanda makine dairesine geçer. Aşağıdaki kollar ileride kalmış olabilir. "Ki böyle bir hata gerçekten çok zayıf ihtimaldir." Teknik arıza: Pervane kanatlarının açı değiştirerek yön ve sürat kazandırdığı "Pitch Control" gemilerde açılara kumanda eden hidrolik pompalarda arıza meydana gelebilir. Bunlardan birinin durması durumunda tekne aksi yönde ilerler. Muhtemelen facianın nedeni budur. Şimdilik tek karanlıkta kalan tarafı makineler stop etmeden neden iskele verildiği. Bizde daha önce de Karaköy rıhtımında bu tür olaylar yaşanmış ancak yaralanmaya neden olmadığı için kamuoyu farkına varmamıştı. Bu kazadan çıkartılabilecek dersler var. İnsanlarımız büyük gemilerin dışında, şehir hatları gemilerinde de manevra sırasında halat mahallinin içine kadar giriyor ya da çımacının dibinde bekliyorlar. Benzeri kazalar orada da yaşanabilir. Bundan ders çıkararak tedbir almalıyız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious