Güvenlik hattı üzerinde barınanların yaşam koşulları nasıl?

Güvenlik hattı üzerinde barınanların yaşam koşulları nasıl?.10347
  • Giriş : 12.06.2007 / 09:41:00
  • Güncelleme : 12.06.2007 / 09:53:39

Hakkari-Şırnak arasındaki 300 kilometrelik hat üzerinde barınanlar nasıl bir hayat sürdürüyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hayatlarında bölgenin güvenlik alanı ilan edilmesi nedeniyle değişen birşey yok. Sorunlar ise geçmişten bu yana aynı...

Maaşlarını az bulan korucular mahkemeye gitmeye hazırlanırken, hastalar doktor derdinde, çocuklarsa okul.

Kontrol noktasından geçenlerin iki seçeneği var. Yol ya Uludere üzerinden Beytüşşebap'a çıkıyor ya da sınırı takiben Hakkari'ye uzanıyor.

Ancak buralara gitmek için aşılması gereken kontrol noktaları var. Kimlikler soruluyor, yük kontrolü yapılıyor. Güvenlik herşeyin önünde geliyor.

Uludere'ye doğru yol alıyoruz. Bir yanımızda Besler Dereler Mevkii bir yanımızda Cudi Dağı var. Bu bölge güvenlik alan ilan edildi.

Yol boyunca sarp dağların arasında ilerlerken her noktada önlem alındığı gözden kaçmıyor.

Korucuların tek sıkıntısı maaşları. Yol üzerinde karşımıza çıkan yerleşim birimlerinin tamamı korucu köyü. Bölgenin güvenlik alanı ilan edilmesi gündelik hayatı etkilemiş gibi görünmüyor.

Korucular: "Hakkımızı versinler"

Korucular, "540 milyon yetmiyor bize. Her gün korucular şehit oluyor. Bu bu para göz boyamadır. 50 bin korucu var. Bu korucuların hakkını versinler yoksa mahkemeye vereceğiz" diyor.

Yol üzerindeki Hilal Köyü'nde gündelik sıkıntılar karşılıyor bizi. Köylü doktorsuz sağlık ocağından yakınıyor. Ancak en etkileyici konuşma üniversite sınavına hazırlanan lise 2 öğrencisi Gurbet Benek'ten geliyor.

Benek, "Terör korkusu var. Geçen hafta terör haince saldırı yaparken Tunceli'de ölen arkadaşımın abisiydi. Çok kötü bir şey oldu. ÖSS'ye girecek arkadaşlarım soru çözmeleri gerekirken ağlıyorlardı. Ya oraya da saldırı yapılırsa" diyor.

Benek'e göre Şırnak'ın sürekli sonlarda olması öğrencilerin "geri zekalı" olduğu anlamına gelmiyor.

Uludere sakinleri ise "Hepimiz küskünüz, devletimize küskünüz, iktidarda olan hükümete küskünüz. Hiçbir zarar karşılanmadı" sözleriyle sitem ediyor.

Uludere'deki küskünlere "terör" kelimesi artık pek bir şey ifade etmiyor, teröre alıştıklarını söylüyorlar.

Şırnak Uludere hattındaki yaşam geçmiş yıllardakinden farklı değil. Hat boyundakilerin ortak umudu ise bir an önce havadaki bulutları dağıtacak güçte bir günışığına kavuşmak.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious