Güvenlik Konseyi İran'a kararlılık ve birlik sinyali göndermeli

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, BM Güvenlik Konseyi'nin, müzakere masasına dönmeye ikna olması için İran'a "kararlılık ve birlik sinyali" göndermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Douste-Blazy Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'nin geçen ay İran'a Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)'nın taleplerine yanıt vermesi ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için 30 gün süre verdiğini belirterek, "İran, taleplere yanıt vermemekle kalmadı, zenginleştirme faaliyetlerini de hızlandırdı" diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'den çıkacak kararın, araştırma amacı dahil uranyum zenginleştirmeye bağlı faaliyetlerin askıya alınması talebine bir zorunluluk kazandırması ve UAEA'nın otoritesini güçlendirmesi gerektiğini savunan Douste-Blazy, "İran'a, birlik içinde, kararlı ve hızlı bir biçimde yanıt vermeliyiz'' şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın dışişleri bakanları İran'ın nükleer programına karşı ortak bir strateji belirlemek üzere bu akşam New York'ta biraraya gelecek. Toplantıya AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious