Güvenlik koruma memuru alımı 2013 - 10 bin koruma memuru

Güvenlik koruma memuru alımı 2013 - 10 bin koruma memuru.31402
21.05.2013 / 11:53:35

Bakanlık, 10 bin güvenlik koruma memuru alımı yapılacağını açıkladı. Alımın 2013 yılı içerisinde yapılacağı sanılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürüttükleri bir çalışma olduğunu söyleyip, anayasanın "üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır” maddesini gerekçe gösterdi. Emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade eden Güler, "Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek...Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak" dedi.

Geçen yıl değişik maçlarda 263 bin 438 polis ile 96 bin 593 özel güvenliğin görevlendirildiğini söyleyen Güler, %98'inin Futbol maçlarında olmak üzere 2012-2013 sezonunda toplam 304 olay meydana geldiğini belirtti. Polisin olayları engellemeye yetmediğinin anlaşıldığı sayısal verileri takiben Güler, "E-bilet uygulaması olacak. Taraftar kartı olacak. Girişte göz taraması yapılabilecek. Zumlayıcı kameralar olabilecek. Bunlar cezaları gerektiğinde belki daha ileri götürebilecek. Belki tutuklama talebi gelecek." diyerek önlemleri arttıracaklarını ifade etti.

Koruma memuru alımı için önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısında karar alınacağını belirten Güler, yıl sonuna kadar 10 bin kişinin istihdamını yetiştireceklerini söyledi. Özlük haklarının polise eşit yakınlıkta olacağı belirtilen koruma memurları, polisten farklı üniformalar giyecek ancak Güler'İn ifadesine göre, polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, stadyumların, üniversitelerin ve yurtların güvenliğini emniyet teşkilatı bünyesinde kurulacak olan koruma memurları ile yapılmasının düzenlenmesini öngördüklerini söyledi. Güler, TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Stadyumlarda ve üniversitelere son günlerde yaşanan olaylara dikkat çeken Güler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuya ilişkin bir çalışma yaptıklarını söyledi. Güler, çalışmanın yasalaşması durumunda ilk etapta 10 bin koruma memurunun alınacağını söyledi.

Bu koruma memurlarının emniyet teşkilatı bünyesinde olacağını ve polis gibi acil olaylara müdahale yetkisinin olacağını ifade eden Güler, "Adli polisler gelene kadar olaylara müdahalede bulunacaklar" dedi. Kişileri de polisler yerine koruma memurlarının koruyacağını belirten Güler, artık bina önlerinde polisin yerine koruma memurlarının bekleyeceğini söyledi. Bakan Güler, koruma memurları için aranacak şartları da söyledi. Güler buna göre, 28 yaş sınırı getirilecek olan koruma memurlarını en az lise mezunu yada yüksekokul mezunu olmasını öngördüklerini ve 6 ay eğitimin ardından göreve başlamasının planlandığını ifade etti.

Bu yıl stadyumlarda yaşanan olaylar hakkında da bilgi veren Güler, 2012-2013 Futbol sezonunda 243'ü stat içinde 61'i stat dışında toplam 304 olayın meydana geldiğini söyledi. Güler, ceza alanların stada tekrar girişlerinin kontrol edilemediğini belirterek, e-bilet uygulaması ve göz taraması yapılmasına ilişkin düzenleme getireceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*