Güvenlik planı yetersiz, şiddet arttı

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

BM, Büyük Bağdat Operasyonu'nun başkentte güvenliği sağlamakta yetersiz kaldığını açıkladı ve Irak hükümetini ölenlerin sayısını gizlemekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hazırlanan raporda, bombalı intihar saldırılarının arttığı, mezhep çatışmalarının can almaya devam ettiği vurgulandı. Rapor, Kuzey Irak'taki özerk Kürt yönetimini de insan hakları ihlalleriyle eleştirdi.

BM'nin Irak Destek Misyonu'nun ocak-mart aylarını kapsayan son raporu, Bağdat Güvenlik Planı'nın yetersizliğini gözler önüne serdi.

Rapora göre, planın 14 Şubat'ta yürürlüge girmesinden bu yana bombalı intihar saldırıları arttı, mezhep cinayetleri de, ABD'nin iddiasının aksine tüm hızıyla sürüyor.

Rapora göre, Bağdat'ta hala günde ortalama 50 kişinin cesedi bulunuyor. Amerikan ordusu ise mezhep cinayetlerinin büyük oranda durduğunu ileri sürmüştü.

Ocak ayından bu yana 200 bin kişinin daha şiddet yüzünden mülteci konumuna düştüğünü vurgulayan raporda, akademisyenler, gazeteciler, doktorlar, dini ve etnik grupların liderlerinin tehdit edilip, öldürüldüğü ya da kaçırıldığı ifade edildi.

BM ayrıca Bağdat Güvenlik Planı çerçevesinde yaklaşık 3 bin kişinin gözaltına alındığını, ama bu şüphelilerin adil bir yargı sürecinden geçirilmediğini belirtti.

Yapılan araştırmalar Irak halkının yüzde 54'lük kesiminin günde 1 doların altında yaşadığını gösteriyor. Ülkedeki işsizlik oranı da yüzde 60.

Ölü sayısı bilinmiyor

BM, geçen ocak ayında açıkladığı son raporunda, 2006 yılında yaklaşık 35 bin Iraklı sivilin öldüğünü duyurmuştu. Bu yeni raporda ölenlerin sayısına ilişkin net veriler yok. Çünkü, "sayıları abartıyor" dediği BM'ye tepkili olan Irak hükümeti istatistik vermeyi reddediyor.

BM raporunda, Kuzey Irak'taki özerk Kürt yönetimine de insan hakları konusunda ağır eleştiriler var. Buna göre, terör zanlıları hakim önüne çıkarılmadan aylarca gözaltında tutuluyor, işkenceye maruz kalıyor, kadına yönelik şiddet ve namus cinayetleri tırmanıyor, gazetecilerin özgürce çalışması engelleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious