Güvenlikçinin duyarlılığı facianın büyümesini önlendi

Güvenlikçinin duyarlılığı facianın büyümesini önlendi.13435
  • Giriş : 06.01.2008 / 03:22:00
  • Güncelleme : 06.01.2008 / 00:50:29

Dersane güvenlikçisi Muhsin Keskin'in duyarlılığı facianın büyümesini önlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Biri de aynı dershanede eğitim gören kızını almayan gelen baba. Dershane öğrencileri ve öğretmenleri de patlayan camlardan yaralandı. Ancak olayda ölümlerin sayısının artmasını dersane güvenlikçisi Muhsin Keskin’in duyarlılığı önlendi.

Saldırının 700 öğrencinin eğitim gördüğü dershanede dağılım saatinin 17.00 olması ve bombanın 5 dakika önce patlamasıyla ölü sayısının artmasını engelledi.

Saldırıdan 5 dakika önce OKS’ye hazırlanan ilköğretim son sınıf öğrencileri 17:10’da başlayacak ders saatlerini bekliyorlardı. Güvenlikçi Keskin’in,“Hava soğuk kantine girin ısının” demesiyle içeri girdiler. Patlama onların girişinden 5 dakika sonra gerçekleşti.

ÜŞÜMELERİNE DAYANAMADIM

Muhsin Keskin, öğrencilerin haline dayanamadığı için onları içeriye soktuğunu belirterek, “OKS’ye hazırlanan öğrencilerimizin bir bölümü kapının önünde beklemeye başlamışlardı. Hava çok soğuk olduğu için onların üşümesine dayanamadım ve içeriye girmelerini söyledim. 100 kadar öğrenci tam içeri girip merdivenlerden iniyorlardı ki patlama meydana geldi. Neye uğradığımızı şaşırdık. Herkes olduğu yerde yere düştü” dedi. Birinci patlamadan sonra 5 saniye aralıkla 4 patlamanın daha meydana geldiğini anlatan Keskin, öğrencilerin bu sırada da yerde kaldığını söyledi.

Ablasına değil ölüme koştu

Kurbanlardan biri de dershane öğrencisi 19 yaşındaki Melek İpek oldu. Dershanedeki Melek İpek’i ablası Tuğba 16.30’da aradı. Abla “Bugün erken çık, dışarıda beraber yemek yiyelim’’ dedi. Ablasının öğretmeninden izin alması üzerine Melek, saat 17.00 yerine 5 dakika erken çıktı. Ölüm genç kızı dershanenin önünde yakaladı.

Patlamayı duyunca kardeşini cep telefonundan arayan Tuğba İpek, panikle önce olay yerine sonra hastaneye koştu. Kardeşi Melek’in öldüğü haberiyle yıkılan Tuğba İpek, sinir krizleri geçirdi. Yakınlarına üniversiteyi kazanıp savcı olacağını söyleyen Melek İpek, Diyabakır’da toprağa verildi. Baba Mehmet İpek, ”Kızımın ne günahı vardı?’’ diye ağladı.

5 yaralının durumu ağır

Diyarbakır’daki patlamanın ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılan 8 yaralıdan 5’inin durumu ciddiyetini koruyor. 5 yaralının tedavisi reanimasyon bölümünde sürüyor. Hastanede Serhat Kaya, Vedat Boran, YaseminTurgut, Emre Öz, Remzi Alyalın, Kerem Ertem, Engin Taşkıran ve Reca Gürbüz adlı yaralılar tedavi görüyor. Diyarbakır Asker Hastanesi’nde tedavi gören yaralılardan 2’si asker, 3 kişi Ankara GATA’ya sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious