Güvercinlerden korkuyorlar

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

KASTAMONU - Kastamonu'nun tarihi Nasrullah Camii önündeki sadirvanin çatisisini mesken tutan yüzlerce güvercin insan sagligini tehdit ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güvercinlerden bazilarinin son günlerde aniden öldügü iddialari ise halki tedirgin ediyor.
Türkiye'nin gündemine giren kus gribi nedeniyle halk, yetkililerin bir an önce sadirvanda önlem almasi gerektigini belirtiyor. Konuyla ilgili olarak bir açyklama yapan Kastamonu Tarim Il Müdürü Güray Koçak, kendilerine sadirvanda ani güvercin ölümleri ile ilgili henüz bir sikayetin gelmedigini ancak sadirvanin insan sagligini tehdit ettigini belirtti. Il Müdürü Koçak, "Sadirvani mesken tutan güvercinler üzeri açik sadirvan suyunun içine girip su içiyor. Yikaniyor ve içine pisliyor. Bu sadirvandan insanlarimiz abdest aliyor ve su içiyor. Konuyu Vakiflar Bölge Müdürlügü yetkililerine ilettik. Ancak Vakiflar Genel Müdürlügü tarihi sadirvanin üzerinin kapatilmasinin tarihi dokuyu bozdugu gerekçesiyle kabul etmedi" seklinde konustu.

Kastamonu Il Saglik Müdürlügü Bulasici Hastaliklar Sube Müdürlügü'nce sadirvanin halk sagligini tehdit ettigi gerekçesiyle Vakiflar Bölge Müdürlügü yetkililerine yazi gönderecegi ögrenildi. Diger taraftan tarihi Nasrullah Sadirvani ile ilgili olarak halk arasinda dolasan bir efsane nedeniyle halk sadirvanin içme suyuna büyük ragbet gösteriyor. Efsaneye göre tarihi Nasrullah sadirvanindan su içenin Kastamonu'ya ya yedi kez gelecegi, yedi yil Kastamonu'dan ayrilamayacagi veya yedi yil sonra tekrar Kastamonu'ya gelecegi anlatiliyor. Sadirvanin içine para atanlarin dileklerinin kabul olacagi efsanesi ise insanlarin sadirvana büyük ragbet göstermesine neden oluyor. Bu efsanelere ise en fazla disardan Kastamonu'ya gelen turistler ragbet gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious