Güz çiçeklerinin son yılı olablir

Güz çiçeklerinin son yılı olablir .21462
  • Giriş : 05.10.2007 / 16:35:00

Kış aylarının habercisi kardelen, safran, çiğdem gibi ''yayla bozan'' bitkilerinin 30 derece sıcaklığın devam ettiği ekim ayında açmasının tohumları kuruttuğu, iklimsel değişikliklerin florayı tehlikeye soktuğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve bitki fizyoloğu Doç. Dr. Sema Düzenli, küresel ısınmayla birlikte değişen iklim koşullarının bitkileri etiklediğini vurguladı.

Ekim ayı olmasına rağmen yüksek kesimlerde bile yağışın yok denebilecek düzeyde olduğunu ifade eden Düzenli, kış döneminde çıkan bitkilerin popülasyonunun da sıcaklıkların sürmesi nedeniyle tehlikeye girdiğini belirtti.

Düzenli, ''yaz bitti, doğa da bitti'' düşüncesinin yanlış olduğunu, her mevsimin kendine özgü bitki örtüsüne sahip olduğunu, ancak bu yılki iklimsel kaymanın bu florayı önemli oranda etkilediğini söyledi.

Bazı soğanlı bitkilerin, soğuk havaların habercisi olarak eylül ve ekim ayında doğaya ''merhaba'' dediğini belirten Düzenli, şunları kaydetti:

''Çiçekler zamanında açıyor, ancak mevsimsel değişimler bu bitkilere yaşama şansı tanımıyor. Yetişip büyümesi ve çoğalması için soğuk havaya ihtiyaç duyan, bu nedenle çiçek açması kışın habercisi olarak bilinen kardelen, siklamen, safran, çiğdem gibi soğanlı bitkiler, yıllık periyotlarında çiçek açıp olgunlaştı. Ancak geçen yıllarla arasında büyük fark var. Bu yıl küresel ısınmanın etkisiyle hava sıcaklıkları ekim ayında 30 derecenin üstüne çıkmasından olumsuz etkilendi. Soğuk havaya ihtiyaç duyan bu bitkiler, tohumlarını serpip çoğalmadan sıcak nedeniyle kurumaya başlayacak. Bu da gelecek yıllarda floraya büyük zarar verecek.''

Düzenli, iklimdeki sapmanın hissedilir düzeyde olduğu son 2 yıldan beri çiçek florasının büyük zarara uğradığını ifade ederek, ''güz çiçeklerinin sayısında ve canlılığında gözle görülür azalma var. Eğer olağan dışı sıcak hava etkisini daha uzun sürdürürse güz çiçeklerinin son yılı olabilir. Doğaya müdahale edemeyeceğimizden bu güzelliklerden çocuklarımızı mahrum bırakacağımız endişesini taşıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious