Güzel: Bu ülkede darbe yaptırmayacağız

Güzel: Bu ülkede darbe yaptırmayacağız.11710
  • Giriş : 19.07.2008 / 21:03:00

Bursa'da Ortak Akıl Hareketi'nce düzenlenen mitinge katılan Hasan Celal Güzel' kalabalığı böyle coşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokrasi mitinglerinin üçüncüsü Bursa'da düzenleniyor. Ortak Akıl Hareketi'nin düzenlediği mitingte Hasan Celal Güzel konuşma yaptı. Yoğun katılımın olduğu mitingte konuşmalar 'Darbelere Dur De' ve 'Hemen Şimdi Kesintisiz Adalet' sloganları ile kesiliyor.

Güzel konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşayan krizlerden de bahsederken AK Parti'ye yönelik açılan kapatılma davası sürecinden de söz etti.

'Ergenekon operasyonu yapılmasaydı bugün darbe olmuştu' diyen Güzel, 'Türkiye'nin bu durumdan kurtulması için yeni anayasaya ihtiyaç duyduğunu 'ifade etti. Güzel konuşmasının sonunda şunları söyledi:

Bu ülkeyi sandıktan döne döne başı dönen Baykal mı yönetecek, Ergenekon çetesi mi yönetecek? Bu mukaddes ülkede bir daha darbe yaptırmayacağız.

Darbelere karşı başlattığı miting serisinin üçüncüsü Bursa'da gerçekleştirdi. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, konuşma yapıyor.

Ortak Akıl Hareketi'nce organize edilen ve Fomara Meydanı'nda yapılan mitinge 12 ilden binlerce kişi katıldı. Kocaeli, Sakarya, Kütahya, Çanakkale, Tekirdağ ve Balıkesir'in de aralarında bulunduğu 12 ilden gelen vatandaşlar, "Darbeciler değil halk kazanacak", "Milli irade engellenemez", "Her Türk sivil doğar", "Zulme karşı direneceğiz", "Sözde değil özde egemenlik", "Sivil anayasa istiyoruz", "Darbeye karşı 70 milyon adım", "Sözde değil, özde demokrasi istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla miting alanını adeta kırmızı beyaza boyayan vatandaşlar, darbecileri düdük çalarak protesto etti ve "tam demokrasi" istedi.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Aydın Kılınç, bayat filmleri izlemek istemediklerini bütün dünyaya haykırdıklarını belirterek, "Millet iradesini hiçe sayanlara tepkimizi gösteriyoruz. Özgürlük ve demokrasiden yanayız. Meclis iradesine saygı için 411 sayısının 9'dan büyük olduğunu haykırmak için buradayız" dedi.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Necati Ceylan ise, dayatmacı tepeden inmeci, kendi görüşünden olmayanlara yaşama hakkı tanımayan, kendi görüşünün hakimiyetini sağlamak için diğer insanları sindirmeye yönelik kararlar uygulayan bir azınlığın baskısına milletçe 'hayır' dediklerini ifade ederek, "Milletin iradesini hiçe sayan, ipotek altına alan, tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi yok etmeye yönelik hareketlere 'dur' diyoruz. Milletimiz itilip kakılmaktadır. Millet adına birileri çeki düzen vermektedir. Bu işi darbe temizler türünden söylemler, medyada gündeme getiriliyor. Dün Susurluk çetesine karşı çıkanlar, Ergenekon çetesinin savunucusu oldu.

Bu çeteler Türkiye'nin çağdaşlaşmasına, demokratikleşmesine dünya ile bütünleşmesine karşı çıkmaktadırlar. Bir diktatörlük özlemi var. Milleti bir kaşık suda boğmak istiyorlar. Mafyalar kurduruluyor, siyasi suikastler işleniyor. Öğrenciler ajan yapmanın peşine düşülüyor. Sahte terör örgütleri oluşturuluyor. Medya ele geçiriliyor. Böylece çeteler medya vasıtasıyla varlıklarını saklayan bu örgütlerin ucu çıktığında onları meşru gösteren medya oluyor" diye konuştu.

Miting sebebiyle çevrede yoğun güvenlik önlemleri alınırken, Santral Garaj, Fevziçakmak Caddesi ve Haşimişcan Caddesi trafiğe kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*