Güzel görünmenin bedeli ağır

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Avrupa'da saç boyasında kullanılan 22 kimyasal madde yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa'da saç boyasında kullanılan 22 kimyasal madde yasaklandı. AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, mesane kanserine yol açtığı gerekçesiyle 22 kimyasal maddeyi içeren saç boyalarının 1 Aralık 2006 tarihinden itibaren yasaklandığını açıkladı. Sağlık Sen de bu konuda hazırladığı raporda, AB'nin açıklamasını destekledi. Sağlık Sen, raporunda, bu saç boyalarını kullananların kanser olma risklerinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Sağlık Sen yöneticileri, bu maddeleri içen saç boyalarının 1 Aralık 2006 tarihinden itibaren Türkiye'de de yasaklanacağını belirtiyorlar. Saç boyaları üretiminde kullanılamayacak kimyasal maddeler arasında hydroksindole, solvent kırmızı 1, portakal asidi 24, kırmızı asit 73, diaminobenzoic asit, methoksi, siklopentil, chloro 2 aminofenol bulunuyor.

Parfüm de masum değil

Sağlık-Sen, bu konuda hazırladığı raporda, bir çok kozmetik ürünün kanser riskini artırdığını belirledi. İnsanın güzel görünme isteklerinin bazı kesimler tarafından sömürüldüğüne dikkat çekilen raporda, masum gibi görünen kozmetik ürünlerinin ölüm saçtığı dile getirildi.

İnsanların bu ürünlerin sağlığı tehdit ettiği yönünde bilgi eksikliği olduğuna vurgu yapılan raporda, "Yapılan klinik çalışmalarda; saç boyası, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünleri yoğun bir şekilde kullanan hanımların 10 yıl gibi bir zaman sürecinin sonunda mesane, meme ve kan kanserine yakalanma riski bu ürünleri kullanmayanlara oranla yüzde 70 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Yine benzer araştırmaların sonucunda kozmetik ürünleri kullananların sinir bozuklukları, alerjik reaksiyonlar, astım ve doğum kusurlarının oluştuğu bulgularına ulaşılmıştır" denildi.

800'DEN FAZLA ZARARLI MADDE VAR

Sağlık-Sen tarafından hazırlanan raporda dünyada kozmetik ürünleri üzerinde yapılmış önemli araştırmalara dikkat çekiyor. Raporda, ABD Ulusal Meslekî Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü'nün kozmetik ürünlerde 800'den fazla zararlı kimyevî madde bulunduğunu ortaya çıkardığı hatırlatıldı. Raporda ayrıca saç boyası kullanan kadınların mesane ve lösemi kanserine yakalanma risklerinin, kullanmayanlara oranla yüzde 70 daha fazla olduğu kaydedildi. Öte yandan, parfümlerin içinde bulunan kimyevi maddelerin, sinir sistemi bozukluğu, nefes düzensizliği ve alerjik reaksiyonlara yol açabildiği tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious