Güzel havalara aldanmayın

Güzel havalara aldanmayın.6129
  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Baharla birlikte havadaki ısı ve nem miktarlarında meydana gelen değişiklikler üst solunum yollarını etkiler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlkbaharda hava şartlarının aldatıcı olduğunu unutmayarak tedbir almak gerekiyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, ilkbaharda hastalıkların nasıl meydana geldiğini ve bu hastalıklardan korunma yollarını anlattı:

VÜCUT ALDANIR
Tam tersi olarak, nem miktarının artması ise burun içerisindeki dokularda buharlaşmaya engel olarak dokularda şişmeye ve burun tıkanıklığına neden olur. Bahar aylarında havadaki nem miktarı artar. Güzel gibi görünen bir havada hafif bir rüzgarın çıkması soğuğu daha fazla hissetmemize ve vücudun aldanmasına neden olur. Bütün bunlar üst solunum yollarında ki hastalıkları kolaylaştıran faktörlerdir. Baharın bu ilk günlerinde hastalıklardan korunmak için özellikle giysi seçimine dikkat edilmelidir. Bu nedenle vücudu sıcak tutacak, ancak terletmeyecek giysiler tercih edilmelidir.

HAFİF GİYSİLER
Eğer havanın dışarıda sıcak olduğu zannedip hafif giysiler ile çıkılırsa üşütmek kaçınılmaz olur ve bu da vücut direncinin düşmesine dolayısıyla da hastalanmamıza neden olur. Ya da tam tersi, kalın giysiler tercih edilirse bu kez terleme sonucu ısı kaybı olur ve bu durum da kişinin hastalanmasına yol açar.

C VİTAMİNİ
İlkbaharın bu ilk günlerinde bol miktarda sıvı tüketmelidir. Sıvı alımında özellikle C vitamini içeren meyve ya da meyve suları tercih edilmelidir. Asitli içecekler ve kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious