Güzel olan daha çok kazanıyor

Güzel olan daha çok kazanıyor .5137
  • Giriş : 13.08.2007 / 03:20:00
  • Güncelleme : 13.08.2007 / 22:34:07

Hayatta güzel olmaktan daha önemli şeyler olduğunu savunanları şaşırtacak bir araştırma sonucu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güzel olanlar sadece göze hitap etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha başarılı oluyorlar ve daha fazla kazanıyorlar.

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, güzel insanların yüzde 12 daha fazla kazandığını ortaya koydu. Araştırma, güzelliğin bir işyerinde çalışmanın birinci koşulu olmadığını fakat güzel olanların yüzde 12 daha fazla kazandığını gösteriyor. Ortalama görünüşe sahip Ayşe ve Ali’ler (araştırmada Joe’lar ve Joan’lar olarak geçiyor) ne yazık ki ay sonunda evlerine daha az bir maaşla dönmek zorunda kalıyor.

Araştırmaya göre iyi görünüşlü insanların bu ‘zaferinin’ ardında, daha yardımsever ve toplu çalışma sırasında daha verimli olmaları yatıyor. California Üniversitesi’nin Economic Psychology Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, fiziksel çekiciliği farklı insanlar 3 grup altında toplanarak inceleme altına alınmış ve araştırma süresince farklı ortamlarda davranışları gözlemlenmiş. Araştırmayı yürüten grup, “Çekici insanlar daha fazla para kazanıyor, az çekici olanlar ise, daha az çekici olanlara oranla daha fazla kazanıyor” diyor ve çalışmalarının çok farklı toplumlara ve sektörlere de örnek teşkil edebileceğini iddia ediyor.

ÇÜNKÜ DAHA YARDIMSEVERLER

Araştırma sonucuna göre çekici insanların daha kolay iş bulmasının ardında, çalışma sırasında daha verimli ve arkadaşları tarafından daha kolay ortak çalışma yapılabilir bulunması yatıyor. Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de daha bencil insanların daha başarılı olduğunun görünmesi. Şunu da eklemekte fayda var ki, araştırma çekici insanların daha az bencil olduklarını da ortaya koymuş.

Araştırmayı yapan grup, çekici insanlarla daha iyi yardımlaşılmasının nedeninin, karşı tarafın, çekici ve güzel insanların daha yardımsever olduğunu düşünmesinin yattığını belirtiyor. Araştırmanın stratejisti Catherine Kaputa, “Araştırmaya katılanların yüzde 39’u çekici erkek ve kadınların daha yardımsever olduğunu söylüyor. Ortalama görünüşlülerde bu oran yüzde 16’yken, çekici olmayan insanlarda rakam yüzde 6’ya düşüyor” bilgisini veriyor.
Kaputa, kişisel kariyerin sadece görünüşle şekillendirilemeyeceğini de belirterek, “Tabii ki iş yerini bir güzellik yarışması olarak görmek hoş değil. Ama iyi görünüşlü insanlar, görünüşlerine fazla önemsemedikleri için kendilerine yardımcı olabilecek başka iyi özellikleri de geliştirebiliyor” diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious