Güzelleşme uğruna!

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

İki saatte sarkan bir karnı düzleştirebilir, büyük numara ayağa veda edebilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sarkan bir karna, ne diyet ne de spor fayda eder. Eğer hamilelik defterini kapamışsanız kesin çözüm cerrahiyle karnı gerdirmek. Üstelik eskisinden de güzel bir göbek deliğiniz olabilir. Anadolu Sağlık Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Klinik Direktörü Doç. Dr. Tuğrul Maral, ameliyat planlanırken kişinin giysi ve mayo stilinin bile dikkate alındığını söylüyor.

Karın germe (abdominoplasti) hangi amaçla yapılır?

Abdominoplasti karın, bel ve kalça bölgesi konturunu sağlık ve estetik açısından düzeltmeye yönelik. Amaç, karın konturunu düzeltme ve normal görünümlü göbek oluşturmadır. Ayrıca karın kaslarının sıkılığını sağlamak, karında fıtıklaşma ve kas zayıflığının oluşmasını engellemek de amaçlanır.

Yaş sınırı var mı?

Genel sağlık durumu ve motivasyon uygun oldukça üst yaş sınırı yok. İdeal yaş hamileliğin sona erdiği ve daha sonraki bir hamileliğin düşünülmediği orta yaş (35-45) civarıdır. İleride hamilelik planlanıyorsa bu gerdirmeye engel değil, ancak düzelmenin bozulacağı unutulmamalı. Kilo vermeyi takip eden aşırı cilt sarkmalarında ameliyat genç kızlık çağında da yapılabilir.

İşlem için ideal zaman nedir?

Mevsimsel bir tercih yok. Ama bir-iki aylık sürede ameliyat bölgesinin güneş ışınlarının etkisinden korunması önerilir. Bu nedenle yaz aylarında yapılan abdominoplastilerden sonra bikini tarzı mayolarla güneşlenme ancak yüksek koruma faktörlü kremlerin kullanımıyla mümkündür.

Abdominoplasti kimlere yapılmaz?

Tıbbi açıdan ciddi sağlık sorunları olan (ileri derece kalp veya akciğer yetmezliği, hamilelik veya karın içi organların hastalığı) ve gerçek dışı beklentileri olan kişilerde uygulanmamalı.

Öncesinde neler yapılır?

Kanama süresini uzatan aspirin vb. ilaçları, bitki çaylarını iki hafta önceden kullanmamalı. Sigara bir ay önceden kesilmeli. Ameliyat zamanında aktif bir enfeksiyon, ateş, akciğer sorunu olmamalı, adet dönemi geçilmeli. Ameliyattan önce kişinin aktivite seviyesi, ameliyat beklentileri, giysi ve mayo giyim stili not edilerek detaylı bir ameliyat planı yapılır ve bu hastayla tartışılır.

Abdominoplasti nasıl yapılır?

Karın germe metodunda göbek ile kasık bölgesi arasındaki sarkık ve çatlak deri altı yağ dokusuyla beraber bütün olarak çıkarılarak göbek üstünde kalan deri aşağıya doğru gerilip kapatılır. Karın kaslarındaki gevşemeyi düzeltmek ve karın duvarını sıkılaştırmak için karın kasları ortada yaklaştırılır. Bel bölgesi ve sırt bölgesinde yağ fazlalıkları varsa liposuction yapılır. Bel bölgesinde cilt sarkması ve fazlalık mevcutsa fazla deri çıkarılarak uyluğun yan kısmı gerilir. Günümüzde uygulanan modern teknikler, tek seansta göğüs, alt uyluklar arasındaki bölgenin konturunun uyumlu ve düzgün olmasını sağlıyor.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Süre, bel bölgesine de aynı anda müdahele edip etmemeye bağlı. Basit germeler için iki saat, daha kapsamlıları için dört-beş saat civarında sürer. Ameliyatın büyüklüğüne göre bir-üç gün hastanede kalınabilir. Genç yaş grubunda iş yaşamına bir an önce dönmek isteyen motive hastalarda normal hayata üç-dört günde geçilir. İleri yaşlarda ve motivasyonu daha az olanlarda, ameliyatın kapsamlı yapılmasına bağlı olarak süre üç-dört haftaya uzayabilir.

Ameliyatın riskleri var mı?

Ameliyat sonrası normal olarak kabul edilen ve bir süre sonra düzelen bulgular deride ödem, karın cildinde hassasiyetin azalması ve gizlenebilen yara izidir. Yara izi zamanla giderek daha az görünür hale gelecektir.

’Bir numaradan fazla küçültmek çok riskli, denenmemeli’

Ayaklarının büyüklüğünden yakınan kadınlar, taraklı ayaklarını tıraşlayarak inceltiyor, ayak topuklarını törpületerek birkaç numara küçültüyor. 1.83 boyundaki manken Yeliz Öney, 43 numara ayağını törpületerek bir numara küçültenlerden. Ayakkabı bulmakta zorlanan Öney,

bir ay önce bu işlemi yaptırdı. Jinemed Sağlık Merkez’nden Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nazım Cerkeş, "Bir numaradan fazla küçültmek çok riskli, denenmemeli" diyor.

Herkes ayak küçültebilir mi?

Kadınların çoğu zaten ayaklarını küçük göstermek için hep bir numara ufak ayakkabı alıyor. Ayağının büyüklüğünden memnun olmayanlar ’törpületme’

ameliyatı yaptırabilir. Ama bunun dışında ayakları küçültmek için başka yöntemler de var. Örneğin, ayak parmağı estetiği özellikle yazları açık ayakkabıların giyilmesi nedeniyle daha çok istenen bir ameliyattır. Parmaklardaki yamukluk da giderilebiliyor. Ayak parmağı uzatılabiliyor ya da kısaltılabiliyor. Gerçekten bazı hastaların ikinci ayak parmakları başparmaktan çok daha uzun oluyor, o kısaltılıyor.

’Yürüme fonksiyonu bozulabilir’

Operasyonun sakıncaları yok mu?

Küçültme operasyonu yürüme fonksi-yonunu bozabilen bir işlem. İltihap, sinir zedelenmesi, uzun süreli şişlik ve yürü-meye bağlı kronik ağrılar bu risklerden bazıları. Ancak ayak başparmağı yanındaki kemik çıkıntısı ile başvuran kişilerde bu çıkıntı operasyonla düzeltilebilir.

Ayak küçültme amacıyla beşinci parmağın kesilmesi gibi bir operasyon yürüme dengesini bozabildiğinden sakıncalıdır. Böyle parmak kesilmesi operasyonları ayak basma yüzeyinin dengesini bozarak yürümeyi zorlaştırır. Parmak kesme işlemini yaptırmak isteyenler genellikle transeksüeller. Ancak biz sakıncalı olduğundan yapmıyoruz.

Eğer ayak başparmağı kenarında çıkıntı varsa bu, ortopedik cerrahlar tarafından başarı ile düzeltilebiliyor.

Bu operasyonları yaptıranların sayısı çok mu?

Sakıncalı bulunduğundan dünyada da, ülkemizde de hem bizim hem de hastanın tercih ettiği bir yöntem değil.

Törpületme yeni bir yöntem mi?

Yeni değil, ancak Türkiye’de şimdilerde uygulanmaya başlandı. Yurtdışında özellikle ünlü yıldızlar ayak güzellikleri için bu tür estetiklerden kaçınmıyor.

Ayak küçültme ne kadar sürüyor?

Ortalama 1.5-2 saat. Operasyondan sonra aynı gün eve dönülür. Normalde yürümeye başlamak 1.5 ayı bulabiliyor.

’Şimdi evliliğim eskisinden de iyi’

34 yaşındaki sigorta satış danışmanı B.K., doğumun üzerinden geçen 14 yıldan sonra sarkan karnıyla başedemeyeceğini anlayınca doktorun yolunu tutanlardan. Çocuk düşürme tehlikesi olduğu için hamileliğini yatarak geçiren ve 20 kilo alan genç kadın, doğumdan sonra 15-20 kilo vermiş. Ancak ne diyet ne de spor, sarkan karna fayda etmemiş. Bunun üzerine geçtiğimiz nisan ayında bıçak altına yattı. Üstelik karın germe ameliyatıyla birlikte yanlarda ve basenlerdeki birikmiş yağ da alındı. Sonuçlar ise hem onu hem de kocasını mutlu etti. Daha önce burun estetiği yaptıran, ileride göğüslerini dikleştirip yüzünü de gerdirmeyi düşünen B.K., deneyimini anlattı:

"Uzun ve meşakkatli bir ameliyat gibiydi ancak değdi. Ameliyat izi iç çamaşırının altında kalıyor. Göbek deliğim kesilip atıldı. Artık yeni bir göbeğim var. İnanamıyorum, acayip mutluyum. Eski görüntümü düşündükçe iğrenç geliyor. Dar bir şey giyince potluk oluşurdu. Bel diye bir şey ise yoktu. Açıkçası çok doktor gezdim ama sonunda Teoman Doğan’a yaptırdım. Çünkü o bana bunun kolay olmadığını açıklıkla söyledi. Sigara içtiğim için görüşmeden 20 gün sonra ameliyat oldum. Çünkü ciğerlerimin normale dönmesi gerekiyordu.

Herkes fark ediyor ama gerdirdiğimi söylemiyorum; ’fıtık ameliyatı oldum’ diyorum. Sadece eşim, çocuğum, annem ve yakın arkadaşlarım biliyor. İşyerimdekiler de bilmiyor, sağlık problemim olduğunu söyleyerek izin aldım.

Göğsümü dikleştirip, yüzümü gerdireceğim

"Estetiğe karşı hiç önyargılı değilim. Göğüslerimi de küçültüp dikleştireceğim. Yüz germe ameliyatı için bir doktora gittim, göbeğimi çok beğendi. Bu da beni cesaretlendirdi. Demek ki çok iyi olmuş. Ablam da estetik yaptırmak istiyor ancak cesaret edemiyor. Eskiden mayo giyerdim, şimdi bikinimi çıkarmıyorum. Sanki yeniden doğmuş gibiyim. Evliliğim de çok daha iyi. Sosyal açıdan daha huzurlu ve güvenli hissediyorum. Daha önce yaptırmadığım için hayıflanıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious