Güzellik yarışmasında buzağılar boy gösterdi

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Erzurum'da yapılan 1. Geleneksel Suni Tohumlama Buzağıları Teşvik Yarışması'nda buzağılar boy gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2005 yılı içerisinde suni tohumlama yapılan ve 2006 yılında doğan 120 buzağı, düzenlenen yarışmada birinci olmak için ter döktü. Vücut, bacak, tırnak yapısı ve temizlik alanında yapılan değerlendirmelere tabi tutulan buzağılardan dereceye girenlerin sahiplerine bir büyük altın, 100 YTL, 10 torba yem, bir yalama taşı ve kaşağı hediye edildi.

Etkinlikte konuşan Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, hayvancılığın Doğu Anadolu Bölgesi için önemli olduğunu belirterek, bu bağlamda sunu tohumlamayı teşvik için yapılan müsabakaların gelecek yıllarda da devam edeceğini söyledi. Güvenç, "2005 yılı suni tohumlamaları sonucunda 2006 yılından bu güne kadar 4 bin adet buzağı elde edildi. Yaklaşık 2 bin adet buzağının doğması bekleniyor. Gelecek yıl yapılacak buzağı yarışmasını daha kapsamlı hale getireceğiz." dedi. Yarışmalara 'Sultan' isimli buzağı ile katılan Erzurum Valisi Güvenç'in buzağısı dereceye giremedi. Güvenç ise buzağının yarışmalara renk katması için getirildiğini belirtti. Ayrıca Vali Güvenç'e Tarım İl Müdürü Bektaş Erdoğan tarafından Fahri Çiftçi Belgesi takdim edildi.

Erzurum'un hayvancılık açısından önemli bir merkez olduğunu aktaran Tarım il Müdürü Bektaş Erdoğan, "Hayvan ıslahında en önemli faktör suni tohumlamadır. Yapılan projelerimiz kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenmektedir. 2000-2004 yılları arasında 2 bin 300 hayvan suni tohumlama 2005 yılı sonu itibariyle 15 bin ve 2006 yılından bu güne kadar 42 bin 199 hayvan suni tohumlama yapılmıştır. Yıl sonu hedefimiz ise 50 bin." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious