Hababam 50. yılını kutladı

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Rıfat Ilgaz'ın ünlü romanından sinemaya uyarlanan ve Türk halkının gönlünde taht kuran 'Hababam Sınıfı' 50. yılını Almanya'nın Köln kentinde kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türklerin yanı sıra Almanların yoğun ilgi gösterdiği etkinliklere yazarın oğlu Aydın Ilgaz ile Mehmet Saydur, Zehra İpşiroğlu ve Mevlüt Asar isimli yazarlar katıldı.

Daha önce etkinliklere katılacağı açıklanan Hababam Sınıfı'nın unutulmaz yüzü Halit Akçetepe ise Türkiye'deki dizi çekimleri nedeniyle etkinliğe katılamadı.

Etkinlik çerçevesinde yazarın hayatının anlatıldığı belgesel, fotoğraf sergisi, panel, film ve tiyatro gösterimleri sunuldu.

Aydın Ilgaz, Almanya'da Rıfat Ilgaz ve Hababam Sınıfı'nın anılmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, 'Daha önce Rıfat Ilgaz'ın bir kitabını Alman yayınevi basmıştı. Şimdi ikinci bir kitabını Almanca olarak basacaklar. Çok sayıda Türk yazarın kitabı Almanca'ya çevrilmeye başlandı. Bu bizim için çok gurur verici. Amaç 2008 yılında Frankfurt fuarında da Türk edebiyatını yine en iyi şekilde tanıtmak' dedi.

Almanya'da yaşayan çok sayıda Türkün övünmek istediği edebiyatçılar ve sanatçıların ne yazık ki Almanya'da yeterince tanınmadığına dikkat çeken Ilgaz, 'Bu kadar çok Türkün yaşadığı bir ülkede sanatçılarımızın yeterince tanınmaması bizleri üzüyor. Kendimi burada bile Türkiye'de gibi hissettim. Henüz sadece Almanca konuşan biriyle karşılaşmadım. Burada da herkes Türkçe konuşuyor. Benim için Hababam Sınıfı'nın 50. yılını Köln'de dostlarla birlikte kutlamak büyük bir sevinç' diye konuştu.

Rıfat Ilgaz'ın yaşamını konu alan 'Rıfat Ilgazlı Yıllar' ile 'Biz de Yaşadık' adlı kitapları hakkında söyleşilerin yapıldığı iki günlük etkinlikte Grup Meyname de Hababam Sınıfı film müziklerinden oluşan bir konser verdi.

Etkinlikler çerçevesinde yazarın hayatını konu alan ve başrollerini Nurseli İdiz ve Tarık Akan'ın paylaştığı 'Karartma Geceleri' adlı filmin de gösterimi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious