Hababam Sınıfı 52 yaşına bastı!

Hababam Sınıfı 52 yaşına bastı!.13572
  • Giriş : 18.07.2008 / 08:56:00

Bir nesil değil, birkaç nesil birden onlarla büyüdü hala da büyüyor. Bugün onların doğum günü!.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı 52 yaşına bastı. Sayısız kez filme çekilen, tiyatro oyunu yapılan Hababam Sınıfı'nın karakterleri bizleri hala güldürüyor

Türk Edebiyatının unutulmaz eserleri arasında gösterilen ‘Hababam Sınıfı’, Cideli yazar Rıfat Ilgaz tarafından 52 yıl önce yazıldı. Yazar Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz (yanda), Hababam Sınıfı’nın aşırı saygı ve ezberciliğe karşı olduğunu söyledi.

Ünü Türkiye’yi aşan Hababam Sınıfı, bundan 52 yıl önce Cideli Rıfat Ilgaz tarafından kaleme alınmıştı. Hababam Sınıfı’nın Kastamonu’da yazıldığını söyleyen Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz, “Babam da bir öğrenci olarak başladı hayata. O Kastamonu Muallim Mektebi’nde, Kastamonu’da uzun yıllar okuduğu için oradaki anılarından yola çıktı” dedi. Babasının Hababam Sınıfı’nda bir edebiyatçı olarak yalnızca anı olarak değil, eğitim sistemini de ortaya koyacak prototiplerle değerlendirdiğini söyleyen Aydın Ilgaz, “Kel Mahmut toplumda hem hafif sert, hem öğrencilere şefkatle bakması Türkiye’de iyi bir öğretmenin nasıl olmasının sembolüdür. Bir İnek Şabanlar, Kel Mahmutlar, Güdük Necmiler bunlar 50 seneden beri var. Bu sene kitabın yazılışının 52’nci senesi” dedi.

FİLMLER ROMANDAN SAPILDI

Filmlerde, romandan yola çıkılmadığını söyleyen Aydın Ilgaz, “Asıl amacı, Rıfat Ilgaz’ın bir yerde yergisi vardı. O amaçtan sapıldı. O yıllarda özel okullar az sayıdaydı, onları yermişti. Bu gün Edirne’den Ardahan’a kadar dediğimiz alanda milli eğitimin eşit olmasını istiyordu. Kopyacılığa, aşırı saygıya ve ezberciliğe karşıydı. Maalesef bugün bile Türkiye’de eğitim sistemi ezbercilik üzerine. Babam, Hababam Sınıfı’nda demek ki birşeyler söylemek istedi” diye konuştu.

SEVDİĞİ ŞİİR

Rıfat Ilgaz’ın edebiyatçı ve öğretmen olduğunu vurgulayan Aydın Ilgaz, “Bir öğretmen ve edebiyatçı olarak ve her zaman ‘son şiirim’ dediği bir şiiri vardı. Onun gerçek karakterini ortaya koyardı. ‘Elim birine değsin, ısıtayım. Üşüdüyse boşa gitmesin son sıcaklığım.’ Biz o sıcaklığın toplumda gençlere ve çocuklara iletilmesi için uğraşıyoruz. İnşallah kendi dediği gibi son sıcaklığı boşa gitmez” dedi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*