Hababam Sınıfı'nın çekildiği okul - ÖZEL

Hababam Sınıfı'nın çekildiği okul - ÖZEL.16484
  • Giriş : 26.11.2012 / 22:04:00
  • Güncelleme : 26.11.2012 / 22:04:55

Hababam Sınıfı'nın çekildiği okul şimdi çamur içerisinde. Sınıfa da ulaşılamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HABER AKTÜEL - Rıfat Ilgaz'ın romanından uyarlanarak çekilen ve Ertem Eğilmez'in yönettiği, Melih Kibar'ın da müziğini yaptığı Hababam Sınıfı'nın çekildiği yer Validebağ Öğretmenevi, Hababam Sınıfı'nın izlerini sildi. 5 sene süren bir restorasyon çalışmasının ardından 2010'daki 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde hizmete açılan Öğretmenevi, hatıralarda yaşayan Hababam Sınıfı'nı tarihe gömdü. Şimdilerde Hababam Sınıfı'nın çekildiği 2'inci kata çıkılamadığı gibi yapının etrafı da çamur bataklığı içerisinde.

2005 senesinde bakıma alınan ve 2010'da İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve CHP İstanbul eski İl Başkanı Berhan Şimşek ile Halit Akçatepe başta olmak üzere yaşayan Hababam Sınıfı oyuncularının da katıldığı bir törenle yeniden açılan Adile Sultan Kasrı'ndaki Validebağ Öğretmenevi, eski günlerini özlüyor. Hababam Sınıfı'nın çekildiği günlerde yıldızı parlayan bu yapı, şimdilerde restoran ve kafenin yanı sıra organizasyonlar için kullanılan bir yer olarak hizmet veriyor.

Hababam Sınıfı'nın çekildiği yeri görmek ve hatıralarını canlandırmak için buraya gelen misafirler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Çünkü restorasyonu tamamlanan Validebağ Öğretmenevi'nin etrafı çamur deryası içerisinde. Öyle ki bebek arabasıyla yürümeye çalışan bir baba, çamura batmaktan kurtulamıyor.

Adilebağ Öğretmenevi

- HABABAM SINIFI KAPATILMIŞ -

Validebağ Öğretmenevi'nde Hababam Sınıfı'ndan bir iz yakalamak artık mümkün değil. Çünkü daha önce müze olarak hizmet veren ve milyonlarca kişinin hatıralarını canlı tutan Hababam Sınıfı kapatılmış. 2010'daki açılışta konuşan Hababam Sınıfı oyuncuları, yetkililerden kapatılan müzenin geri açılacağını, kapısına "Hababam Sınıfı" tabelasının asılacağını ve kendilerinin yeniden oraya davet edileceğini haber almış. Ancak o gün bugündür değişen bir şey olmadı. Ne müze yeniden açıldı, ne sınıfın kapısına Hababam Sınıfı diye bir tabela asıldı ne de yaşayan oyuncular oraya bir kez daha çağrıldı. Ayrıca ziyaret için buraya gelen misafirlerin filmin çekildiği 2. kata çıkması yasaklanmış. Adile Naşit'in okul zilinin çalarken ezilmemek için koştuğu merdivenlerin başına kırmızı kurdeleler çekilerek geçiş engellenmiş.

Açılış'tan...

- HABABAM SINIFI ÇAMUR İÇERİSİNDE -

Validebağ Öğretmenevi'nin etrafı çamurla kaplanmış. Hababam Sınıfı'nın çekildiği yeri ziyaret etmek için gelenler önce bu çamur deryasını geçmek zorunda. Hele önünüzde bir de bebek arabasında bebeğiniz varsa işiniz daha zor. Öğretmenevi'nin restorasyona rağmen etrafındaki bitmeyen çalışmalar, bölgeyi çamur haline getirmiş. Çamur haline gelen bu yere, gelenlerin rahat yürüyebilmesi için yardımcı bir bölge de düşünülmemiş.

- HABABAM SINIFI DA ONLAR GİBİ ÖLMÜŞ -

Hababam Sınıfı'nın oyuncuları Kemal Sunal (İnek Şaban), Adile Naşit (Hafize Ana), Feridun Şavlı (Domdom Ali), Sıtkı Akçatepe (Paşa Nuri), Muharrem Gürses de (Okul müdürü) tıpkı Hababam Sınıfı gibi aramızda bulunmuyor. Ama Hababam Sınıfı da tıpkı bu unutulmaz oyuncular gibi gönüllerimizde yaşıyor.

Hababam Sınıfı

- YAŞAYAN OYUNCULARIN DA ANILARINI ÖLDÜRDÜLER -

Bugün bile yüz binlerce televizyon izleyicisini yayınlandığı saatlerde ekranlara kilitleyen Hababam Sınıfı'nın yaşayan oyuncuları, anılarını bulabildiği bir mekânı kaybetti. Şimdilerde Validebağ Öğretmenevi'nde Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası Münir Özkul'dan Güdük Necmi'si Halit Akçatepe'ye, Damat Ferit'i Tarık Akan'dan Badi Ekrem'i Şener Şen'e, Hayta İsmail'i Ahmet Arıman'dan Bacaksız'ı Tuncay Akça'ya kadar çok önemli oyuncuların hatıralarından eser yok. Müze kapatılınca onların hatıraları da sınıftan silinip gitmiş.

- HABABAM SINIFI'NA YENİDEN HAYAT VERİN -

Hababam Sınıfı'nın çekildiği yeri görmek isteyen vatandaşlar artık Validebağ Öğretmenevi'nden hüzünlü dönmek istemiyor. Ziyaretçiler, Öğretmenevi'nde Hababam Sınıfı hatıralarının yeniden canlanmasını istiyor.

​www.haberaktuel.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*