Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan grev sinyali verdi

  • Giriş : 27.07.2007 / 15:10:00

Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, grev sinyali verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom ile yapılan 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlık tutanağı tutma sürecine girdiklerini belirterek, ''İşverenle masada uzlaşmak isteriz ama bu haksızlık dayatılmaya devam ederse grev kararından da çekinmeyiz'' dedi.

Akcan, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom ile yaptıkları görüşmelerde 86 madde üzerinde anlaşma sağlandığını, ücret ve sosyal yardım konularını da içeren 23 asıl, 5 geçici madde üzerindeyse anlaşma sağlanamadığını kaydetti. İşverenin, sendikalı işçilere, sendika üyesi olmayan işçilerden daha az ücretle çalıştırmak istediğini öne süren Akcan, şunları söyledi:

''Görüşmelerde işveren, işçilerden hafta sonu izinlerini istedi, tamam dedik. Ancak bunun karşılığını vermek konusunda işveren isteksiz. İşveren, ücretler konusunda adil değil. Özelleştirme sonrası yeni yönetim tek taraflı ücret belirlemesi yaparak aynı unvanda bulunan, hatta aynı ve benzer işi yapan bir kısım çalışanların ücretlerine önemli oranda zam yapmıştır. Sendika üyesi olanlar içinse görüşmelerde yüzde 16,9 oranında bir ücret eksiltilmesi teklif edildi. Bu kabul edilemez.''

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

Bir gazetecinin ''Cem Yılmaz'a reklam için kaç milyon dolar verildi, işçilere ücret konusunda sorun mu çıkarılıyor?'' şeklindeki sorusuna Akcan, Cem Yılmaz için ödenen ücretin 4 milyon dolar olduğunu ancak bu rakamın çok üzerinde ücretlerin ''bazı kişilere de verildiğini'' öne sürerek, ''Özelleştirme sürecinin nasıl gerçekleştiğini de açıklamaktan çekinmeyiz, binlerce Cem Yılmaz adı veririz'' yanıtını verdi. Akcan, eğer grev kararı alınırsa, bu süreci ''uzatmadan'' hemen harekete geçeceklerini de ekledi. Akcan'ın konuşmasının ardından sendika üyesi işçiler, slogan attılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious