Haberal, 'eski TCK' sayesinde tahliye oldu

Haberal, 'eski TCK' sayesinde tahliye oldu.42125
  • Giriş : 07.08.2013 / 08:22:00

Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Türk Ceza Kanunu sayesinde tahliye oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon'da mahkeme 10 sanığa, 2004'ten önceki eski TCK'da yer alan "eksik teşebbüs" indirimini uyguladı. "İyi hal indirimi" de alan Prof. Haberal eski TCK sayesinde tahliye oldu

Ergenekon davasında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 19 kişiye TCK'daki darbeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilirken, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığa, 2004'ten önceki eski TCK'da yer alan "eksik teşebbüs" indirimini uygulandı. Mahkeme, Haberal'a "iyi hal indirimi" de verdi. Ancak Balbay, Tuncay Özkan, Veli Küçük, Yalçın Küçük ve Fatih Hilmioğlu'na olumsuz tutum ve davranışları gerekçe gösterilerek "iyi hal indirimi" uygulanmadı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 503 sayfalık kararında sanıklara hangi suçlardan ne kadar ceza verildiğini tek tek belirtti. 2002-2003 yıllarında Başbakan Bülent Ecevit hükümetine yönelik darbe teşebbüsü ile suçlanan Haberal için önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Ancak 2004'ten önceki darbeye teşebbüs eylemi eksik teşebbüs aşamasında kaldığı için cezası 15 yıla düşürüldü. Mahkeme heyeti, Haberal'ın yargılama sürecindeki tutum ve davranışlarını da dikkate alarak, cezasını 12 yıl 6 aya indirdi. Heyet, 17 Nisan 2009'dan beri tutuklu olan Haberal'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında, verilen ceza miktarı ve tutuklu kaldıkları süreye göre tahliye kararı verdi. Balbay hakkında da önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren heyet, eski TCK'ya göre darbe teşebbüsü suçunun "eksik teşebbüs" aşamasında kaldığından bu cezayı 16 yıla düşürdü. Balbay "kişisel verileri ele geçirme" suçundan 7 yıl, "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme" suçundan 9 yıl, "yasakların bilgileri temin etmek" suçundan 2 yıl 8 ay olmak üzere, toplam 34 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Balyoz davasında da emekli orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, emekli oramiral Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 361 kişi, 2003'te 1'inci Ordu'da darbe planlamak suçundan müebbet hapse çarptırılmış, ancak o dönem yürürlükte olan eski TCK'daki "eksik teşebbüs indirimi" uygulanmış ve cezalar 20 yıldan aşağı düşürülmüştü. 

BAŞBUĞ'A 'AĞIR' İNDİRİM 
Kararda, 2008-2010 arasında görev yapan Başbuğ'un da hükümete yönelik darbe teşebbüsü suçunu işlediğinin sabit olduğuna hükmedildi. Başbuğ hakkında önce "ağırlaştırılmış müebbet" veren mahkeme heyeti, yargılama sürecindeki tutum ve davranışlarını da dikkate alarak, cezasını müebbet hapse çevirdi. Balbay, Özkan, Veli Küçük, Yalçın Küçük ve Hilmioğlu'nun cezalarında "iyi hal indirimi" yapılmadı. Bu sanıkların yargılanma sürecinde, olumsuz tutum ve davranış göstermeleri gerekçe gösterildi. Özkan'ın, cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme suçunu işlediğinin sabit olduğuna karar verildi. Özkan'ı bu suçtan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandıran mahkeme, Özkan'da ele geçirilen 3 adet el bombasına ilişkin beraatine karar verdi. El bombalarının patlayıcı maddesi boşaltılmış ve fünyesi kesilmiş olması dikkate alındı. Özkan'a ayrıca "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 7 yıl 6 ay, "yasaklanan belgeleri temin etme" suçundan 2 yıl 8 ay, "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme" suçundan 4 yıl 6 ay, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefetten 1 yıl 6 ay olmak üzere, 16 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 

117 YIL HAPİS 
Tutuklu sanıklar Veli Küçük ile Muzaffer Tekin, "darbe teşebbüsü" ve "Danıştay saldırısını azmettirme" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken, Veli Küçük hakkında ayrıca çeşitli suçlardan 98 yıl 9 ay, Tekin hakkında ise 117 yıl hapis cezası verildi. Müebbet hapis cezası alan emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur ise Danıştay'a saldırı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bombalı saldırı davalarından beraat etti. Davada aynı zamanda gizli tanık olduğu öne sürülen tutuklu sanık Osman Yıldırım'a ise Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atılmasını olaylarını azmettirme suçlarından ceza vermedi. Yıldırım'ın bu olayları azmettirdiğine dair inandırıcı delil elde edilemediği ve suçların yasal unsurlarının oluşmadığı kaydedildi. Yıldırım, Ergenekon terör örgütü üyesi olma suçundan 3 yıl 9 ay, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma suçundan 5 yıl 3 ay olmak üzere, toplam 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yıldırım, savcılara verdiği ifade ile Danıştay saldırısının, Ergenekon davasıyla birleşmesine yol açmıştı. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ve 49 yıl 8 ay hapse çarptırılan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Bu Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül hükümetini yıkacağız" diye bağırdı. Perinçek, bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Perinçek, Ergenekon Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden suçlu bulunduğu için İşçi Partili sanıkların suç eylemleri nedeniyle de ayrıca 31 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Perinçek'e toplamda bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 34 yıl 4 ay hapis ile 4 bin 440 TL para cezası verildi. Mahkeme, İlker Başbuğ, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında TCK'nın 53. maddesinde düzenlenen "seçme ve seçilme, kamu görevlerinde çalışma ve babalık hakkının yasaklanmasını" içeren maddeyi uyguladı. Karar Yargıtay'da onanırsa sanıklar cezaevinde kaldığı süre boyunca bu haklardan yararlanamayacak. 

SAVCILAR İTİRAZ ETTİ 
Ergenekon davasının savcıları mütaalada istedikleri cezanın altında kalan cezalara itiraz etti. Mahkemeye kısa itiraz dilekçesi veren savcılar Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Mehmet Murat Dalkuş, imzalı dilekçede, mütaalanın altında kalan cezalara itiraz edildiği belirtildi. Savcılık, mahkemenin 12 yıl 6 hapis cezası verdiği Mehmet Haberal, 34 yıl 8 ay ceza verilen Mustafa Balbay ve müebbet verilen İlker Başbuğ hakkında ağırlaştırımış müebbet hapis cezası istemişti. Bazı sanık avukatları da kararı temyiz edeceğini belirten "süre tutum"dilekçelerini mahkemeye sundu. 

"EKSİK TEŞEBBÜS İNDİRİMİ" UYGULANANLAR
 Mehmet Haberal: 12,5 yıl 
 Albay Cihandar Hasanhanoğlu: 12.5 yıl 
 CHP milletvekili Sinan Aygün: 13.5 yıl 
 Albay Mustafa Koç: 14 yıl 2 ay 
 Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu: 15 yıl 8 ay 
 Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz: 22.5 yıl 
 Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu: 23 yıl 
 Stratejist İsmail Yıldız: 28 yıl 4 ay 
 Emekli Albay Hasan Atilla Uğur: 29 yıl 3 ay 
 Mustafa Balbay: 34 yıl 8 ay


SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*