Haberal'ın hastalığı belli oldu

Haberal'ın hastalığı belli oldu.11145
  • Giriş : 20.04.2009 / 21:44:00

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız, "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın hayati tehlikesinin bulunduğunu, bu nedenle yoğun bakımda tutulduğunu bildirdi.
Haberal'ın sağlık durumu hakkında yoğun bakımdaki tedavisini yürüten Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Yiğit ile birlikte bilgi veren Kansız, kalp rahatsızlığı nedeniyle enstitüye getirilen Haberal'ı "akut koroner sendrom" düşüncesiyle yatırdıklarını anlattı. Kansız, tetkiklerin devam ettiği ve sonuçlanmadığı için de Haberal'ın hastalığı ile ilgili kesin bir açıklama yapamadıklarını kaydetti.

Erhan Kansız, Prof. Dr. Yiğit tarafından yarın yapılacak anjiyonun ardından durumun aydınlanacağını, daha ayrıntılı bir açıklama yapmalarının mümkün olacağını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kansız, "Kapısında jandarma bekliyor mu?" sorusunu Kansız, "O, işin yasal yönü. Biz işin tıbbi yönünü konuşuyoruz" diye yanıtladı. Kansız, bir başka soru üzerine de jandarma ekiplerinin hastanede bulunduğunu, ancak Haberal'ın odasında olmadıklarını söyledi.

Yoğun bakımda Haberal'ın dışında başka hastalar da bulunduğunu belirten Kansız, ziyaretçilerin hastanın sağlığına bir katkı vermeyeceğini, hem de yoğun bakımın kirlenmesine neden olacağını ifade ederek, çok fazla ziyaretçi istemediklerini dile getirdi. Kansız, ziyaretçilerin iyi niyet dileklerini Haberal'a ilettiklerini bildirdi.

Haberal'ın ne zaman taburcu olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Kansız, her şeyin teşhise bağlı olduğunu, ona göre tedavi uygulanacağını anlattı.

Prof. Dr. Kansız, Haberal'ın sağlığına ilişkin neden açıklama yapılmadığı yönündeki sorular üzerine de tetkiklerin sürdüğünü, bir netice almadan açıklama yapmak istemediklerini ama basının gösterdiği ilgi karşısında bu kısa açıklamayı yaptıklarını belirtti.

Haberal'ın iki yıldan beri göğüs ağrısı şikayetinin bulunduğunu belirten Kansız, yarın sabah saat 09.30 gibi anjiyo yapılacağını ve ondan sonra ne yapılacağına karar vereceklerini bildirdi.

Yiğit de bir soru üzerine, "Avukatlar bizden Haberal'ın durumunu bildiren bir rapor istedi. Size söylediğimiz şeyleri kendilerine de yazılı olarak verdik. Yüksek riskli hasta spazm geçiriyor. Hiç bir şey olmasa bile bir risk taşıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*