Haberal'ın kalbi ritim tutmuyormuş!

Haberal'ın kalbi ritim tutmuyormuş!.11145
  • Giriş : 23.05.2009 / 08:42:00

Mehmet Haberal, soruşturma kapsamında tutuklandığı günün gecesi aniden rahatsızlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk olarak 17 Nisan günü hastaneye sevk edildiğinde kalp ritim bozukluğu teşhisi ile tedavi altına alındı.

Daha sonra 21 Nisan'da yapılan anjiyosunda, damarlarındaki darlığın cerrahi müdahale gerektirmeyecek seviyede olduğu tespit edildi. Bundan sonraki tedavilerine kalp ritim bozukluğunu düzenleyecek ilaçlarla devam edilmesi uygun görüldü. Haberal, halen İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nde yatıyor.

Benzer sağlık sorunları yaşayan kalp hastaları anjiyo sonrası en fazla 3-4 gün yoğun bakım, 3-4 gün ise servis odasında müşahede altında tutuluyor. Daha sonra düzenli ilaç kullanımına geçirilerek taburcu ediliyor. Ancak söz konusu prosedür Mehmet Haberal'a uygulanmıyor. Aradan yaklaşık 35 gün geçmesine rağmen Haberal, taburcu edilmiyor. Son olarak geçtiğimiz hafta İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden alınan 'sağlık kurulu raporu' doğrultusunda Haberal'ın servisteki tedavisine 7-8 hafta daha devam edileceği açıklanmıştı.

Kalp-damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Onur Gürer, göğüs ağrısının her zaman subjektif olduğunu dile getiriyor. Anjiyo sonrası açıklanan rapora göre, Haberal'ın durumunun ciddi olmadığı izleniminin oluştuğunu aktaran Gürer, bu tip hastaların yapılan incelemeler sonucu sıkıntı yaşanmıyorsa taburcu edildiğini aktarıyor. Gürer, Haberal'ın hastanede bu zamana kadar tutulmasıyla ilgili şöyle bir öngörüde bulunuyor: "Kendisiyle ilgili detaylı bir rapor yok. İzlem raporlarına bakılarak daha sağlıklı konuşulur. Hastanın ciddi bir sıkıntısı varsa bu kadar uzun süre tutulur. Normal şartlarda Haberal'ın durumundaki bir hasta 7-8 günde taburcu edilmeli. Başka bir ciddi sağlık durumu olmayan böyle bir hasta 2-3 ay hastanede bekletilmez."

Hastalar iyileşmiyor!

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan çok sayıda emekli asker şu anda GATA'da tedavi görüyor. Bunların başında emekli Albay Arif Doğan geliyor. Eylül 2008'den beri üç hastane değiştirdi. Kalp rahatsızlığı, şekeri ve yüksek tansiyonu var. Bir başka emekli Albay Atilla Uğur'un da tedavisi GATA'da sürüyor. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün GATA tedavisi devam ediyor. Yakalandıktan sonra önce kalp rahatsızlığı yaşadı. Ocak ve şubat aylarını Koşuyolu Kalp Hastanesi'nde geçirdi. Silivri'ye geri gönderilince yeniden rahatsızlandı. GATA'ya usulsüz olarak sevk edildi. Burada ölümcül bir enfeksiyon olan 'nekrotizan faziit' hastalığına yakalandığı ileri sürüldü. Şener Eruygur'un tedavisine evinde devam ediliyor. Ara sıra GATA'ya kontrole gidiyor. En son eşiyle Bağdat Caddesi'nde gezerken görüntülendi. Yaşı ve sağlık nedenlerinden dolayı tahliye edilen Hurşit Tolon'un ise kilo kaybından dolayı tedavisi GATA'da devam ediyor. Şu anda Silivri Cezaevi'nde bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük ise mart ayının ilk haftası mide kanaması şikâyetiyle hastanede tedavi gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*