Haberal'ın sevki usule aykırı çıktı!

Haberal'ın sevki usule aykırı çıktı!.11145
  • Giriş : 22.04.2009 / 19:15:00
  • Güncelleme : 22.04.2009 / 18:40:03

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sevkinin de usule aykırı yapıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi'nde rahatsızlanması üzerine İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırılan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sevkinin de usule aykırı yapıldığı öğrenildi.

İddialara göre, normalde cezaevinden Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ne götürülen Haberal'ın buradan alanında uzman ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesine götürülmesi gerekiyordu. Fakat bu basamaklar atlandı, İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Kardiyoloji Enstitüsü'ne götürüldü. Konunun uzmanları, Haberal'ın sevk zincirine göre gitmesi gereken yerler arasında Sağlık Bakanlığı'na bağlı Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma hastanelerini ilk yer olarak gösterdi. Bu yerlerin uzak olması ve Haberal'ın ağrılarının ciddiyet taşıması ihtimaline karşı da kardiyoloji yoğun bakımı bulunan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi de sevk zinciri içinde Haberal'ın götürülebileceği yerler arasında sayıldı. Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün 'sağlık gerekçesiyle' Gülhane Askerî Tıp Akademisi'ne (GATA) sevkinin usullere aykırı olduğu da tespit edilmişti.

Uzun süre hastanede kalacak

Öte yandan Mehmet Haberal dün İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde anjiyo oldu. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız, Haberal'a koroner anjiyografi yapıldığını söyledi. Haberal'ın 17 Nisan 2009'da göğüs ağrısı ve presenkop nedeniyle acil ünitesine sevk edildiğini ve akut koroner sendrom ön tanısı ile yoğun bakım ünitesine yatırıldığını belirten Kansız, "Koroner anjiyografisinde girişimsel tedavi yapılmasını gerektirmeyecek ölçülerde darlıklar saptanmıştır. Göğüs ağrılarının vazospazm nedeniyle oluştuğuna karar verilerek bu yönde medikal tedavisi düzenlenmiştir. Bu tedavi altında durumu stabil olana kadar yoğun bakım ünitesinde ve kliniğimizde gözlemde tutulmasına karar verilmiştir.'' diye konuştu. Bu arada, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Haberal'ın avukatı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne "Haberal'ın tutukluluğunun kaldırılarak serbest bırakılması'' yönünde itiraz dilekçesi sundu.

ÇAĞLAR AVCI-ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*